Członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk
Urodzony 12 września 1948 r. w Sochaczewie. Otrzymawszy zacne wykształcenie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnej Szkole Głównej Handlowej) w 1970 r. rozpoczął przygodę naukową pod skrzydłami prof. dr Marian Madeyskiego, nestora i twórcy polskiej szkoły ekonomii transportu, w swojej Alma Mater, której pozostaje cały czas wierny po dziś dzień.
W czasie studiów trenował lekkoatletykę i działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a po ukończeniu studiów, pracując w SGH - w Radzie Młodych Pracowników Nauki ZSP, której był przez pewien czas także Przewodniczącym.
Jako młody adept nauki, został skierowany przez prof. Madeyskiego do pracy w PKP – dla poznania praktycznego funkcjonowania transportu. Angażując się w pracę naukową na SGH, doktorat obronił w 1975 r., a habilitację w 1983 r., obydwie rozprawy wiązały się z kolejnictwem. W tym też czasie był na stypendiach naukowych w Jugosławii i Bratysławie. Tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych otrzymał w 1999 r.
Niezależnie od pracy w SGH, w latach 1986-1989 był dyrektorem Ośrodka Badawczego Ekonomiki Transportu. Dzięki fundacji Fullbrighta, w tym okresie był stypendystą rządu USA na Uniwersytecie Illinois Urbana Champaign, specjalizując się w ekonomice transportu.
Od tego czasu prof. Liberadzki skutecznie łączy zaangażowanie w prace rządowo-parlamentarne z pracami naukowo-dydaktycznymi.
W latach 1988-1993 był Przedstawicielem Polski w Komitecie Transportu Wewnętrznego EKG ONZ. Od 1989 do 1993 r. był Podsekretarzem Stanu, a następnie (1993-1997) Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej, skutecznie udowadniając swoją fachowość 7 kolejnym Premierom, poczynając od Tadeusza Mazowieckiego, a kończąc działalność w Rządzie RP z Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem. Talenty polityczne i doświadczenie zawodowe rozwinęły następnie Jego dalszą działalność już jako posła do Sejmu RP w latach 1997 – 2004, a następnie posła do Parlamentu Europejskiego z regionów zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Fachowość i pracowitość prof. Liberadzkiego została dostrzeżona niebawem także w Parlamencie Europejskim, czego skutkiem było redagowanie wielu rozporządzeń i dyrektyw unijnych, wybór na wiceprzewodniczącego Komisji Kontroli Budżetu w połowie kadencji Parlamentu, a w 2008 r. – zwycięstwo w konkursie na najbardziej aktywnego posła do PE w kategorii transport. Komisja Kontroli Budżetu kontroluje wszystkie instytucje unijne, natomiast zwycięstwo w konkursie na posła roku 2008 jest historyczne, gdyż poraz pierwszy w 9-letniej historii tych konkursów wprowadzono kategorię „Transport”.
W tym okresie był i pozostaje nadal profesorem (urlopowanym) w Akademii Morskiej w Szczecinie, oraz aktywnym kierownikiem Katedry Transportu w SGH. Jest członkiem Komitetu Transportu PAN, członkiem rad naukowych instytutów naukowo-badawczych, autorem niezliczonej liczby publikacji, referatów i wystąpień, wykładowcą i promotorem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.
Profesor Liberadzki był i jest barwną postacią obdarzoną wieloma talentami, którymi potrafi dzielić się z dobrze dobieranym otoczeniem. W efekcie tych cech, prof. Liberadzki jest również obdarzony uroczą i znakomitą Rodziną – żoną i bliźniakami.
Autor: