8 marca 2010 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego złożyło drugi wniosek do Komisji Europejskiej o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Dotyczy on wsparcia dla osób zwolnionych w Wielkopolsce w branży elektromaszynowej w firmie H. Cegielski – Poznań S.A. i przedsiębiorstwach z nią powiązanych. Wartość wniosku wynosi ok. 195 tys. euro.
Zwolnienia przeprowadzone w firmach z Wielkopolski w okresie od maja do grudnia 2009 r. związane były z kryzysem gospodarczym, którego skutkiem jest brak zamówień na świadczone przez nie usługi. Objęły one 625 osób z H. Cegielski – Poznań S.A. oraz H. Cegielski - Logocentrum Sp. z o.o., H. Cegielski - Remocentrum Sp. z o.o., Arwimont Spółdzielnia Pracy i Sulzer Chemtech Polska Sp. z o.o. Do spadku zamówień firmy H. Cegielski – Poznań S.A. przyczyniła się również recesja w przemyśle stoczniowym, dla którego firma dostarczała silniki do napędu statków.
Planuje się, iż w ramach wniosku wsparcie otrzyma łącznie 189 osób, korzystających z aktywnych usług rynku pracy świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia.
Wsparcie dostępne dla zwolnionych pracowników obejmuje m.in.:
Wartość wniosku w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), złożonego do Komisji Europejskiej wynosi ok. 195 tys. euro. Środki EFG, o które ubiega się Polska, posłużą refundacji 65 proc. kosztów kwalifikowalnych wsparcia, ponoszonych przez Fundusz Pracy.
Od początku funkcjonowania EFG do chwili obecnej, państwa członkowskie złożyły do KE 47 wniosków. Średnia wartość złożonych wniosków wynosi ok. 5,37 mln euro. Jednocześnie średnia wartość wsparcia w ramach EFG przeznaczana na 1 osobę wynosi ok. 5,2 tys. euro.
5 lutego 2010 r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji o wartości ponad pół miliona euro. Dotyczy on wsparcia dla 415 pracowników zwolnionych w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej, w dwóch firmach produkujących wiązki elektryczne do samochodów.
Autor: (źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, 09.03.2010)