Od poniedziałku, 6.02.2012 r. ruszyły bezpośrednie połączenia kolejowe do Frankfurtu n. Odrą. Poprawa połączenia kolejowego pomiędzy Berlinem a Zieloną Górą stanowi realizację jednego z postulatów listu intencyjnego podpisanego w październiku 2009 r. Przewoźnik niemiecki udostępni pojazdy, które zastąpią już wysłużone.
Na początek planowano dążyć do optymalizacji już istniejących połączeń z przesiadkami, w celu późniejszego uruchomienia połączenia bezpośredniego. Jedną z możliwości poprawy sytuacji komunikacyjnej jest uruchomienie połączenia, jako skomunikowania z już istniejącymi połączeniami niemieckich ekspresów regionalnych Berlin – Frankfurt nad Odrą – Berlin, które kursują w takcie półgodzinnym. W tym celu Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie z przewoźnikami po stronie polskiej i niemieckiej opracował projekt poprawy połączenia kolejowego Berlin – Zielona Góra.
Przewoźnik niemiecki DB Regio udostępni spółce Przewozy Regionalne swoje pojazdy serii VT646, które uzyskały dopuszczenie Urzędu Transportu Kolejowego do poruszania się po torach w Polsce. Pojazdy zastąpią wysłużone składy wagonowe, które dotychczas wykorzystywane były do obsługi połączenia Zielona Góra – Rzepin – Frankfurt nad Odrą. Z uwagi na różnice w systemie zasilania sieci trakcyjnej w obu krajach, na stacji w Rzepinie konieczna była każdorazowa zmiana lokomotywy z elektrycznej na spalinową. Pojazd niemiecki umożliwi przejazd bez dodatkowych operacji w Rzepinie i obsługiwany będzie na całej relacji przez maszynistę z Lubuskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
Z uwagi na wprowadzenie tej zmiany od poniedziałku, 6.02.2012 r. w trybie nadzwyczajnym, rozkład jazdy będzie jeszcze optymalizowany w ramach regulaminowej korekty rocznego rozkładu jazdy, obowiązującej zarówno na kolei w Polsce jak i w Niemczech tak, tak aby skrócić do minimum czas na przesiadkę we Frankfurcie nad Odrą.
W ramach oferty Regio Specjal Niemcy przeznaczonej dla osób podróżujących do niemieckich miejscowości, położonych w strefie przygranicznej, która obowiązuje do 120 km po stronie niemieckiej oraz dodatkowo w relacjach, wykraczających poza tę strefę, tj. od granicy we Frankfurcie nad Odrą do Poczdamu koszt przejazdu z Zielonej Góry do Berlina w obie strony zamknie się w kwocie ok. 150 zł. Bilety wydaje się na przejazd „tam i z powrotem” w klasie 2, są one ważne 4 dni. Dzieci w wieku do lat 6 podróżują bezpłatnie, a do 15-go roku życia płacą tylko połowę opłaty pobieranej za przejazd osoby dorosłej.
Autor: (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, 02.02.2012)