- Chcemy czerpać z dorobku innych państw, w taki sposób, aby wybrać system kolei dużych prędkości najlepszy dla Polski – powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk otwierając seminarium „Chińskie Technologie Kolei Dużych Prędkości”.
Celem seminarium jest zaprezentowanie polskim przedsiębiorcom osiągnięć firm chińskich w zakresie budowy i eksploatacji kolei dużych prędkości. Wpisuje się ono w cykl spotkań poświęconych doświadczeniom innych państw, takich jak Francja, która prezentowała swoje dokonania przed rokiem podczas posiedzenia polsko-francuskiej grupy roboczej ds. transportu kolejowego – koleje dużych prędkości. Przewidziana jest również prezentacja osiągnięć Japonii.
Ambasador ChRL w Polsce SunYuxi przypomniał wieloletnie tradycje kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską i Chinami. Za dziedzinę gospodarki dającą największe możliwości współpracy uznał transport kolejowy.
Jako obszary możliwej współpracy w zakresie transportu kolejowego podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt wymienił nie tylko koleje dużych prędkości, ale także transport intermodalny, inwestycje taborowe oraz na dworcach kolejowych. Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych w obszarze kolejnictwa – podkreślił wiceminister.
Prezes zarządu PKP SA Andrzej Wach stwierdził, że przewidywana jest separacja ruchu pasażerskiego i towarowego w Polsce, co uzasadnia budowę linii dużych prędkości. Obecnie znajdujemy się na etapie sporządzania studium wykonalności dla kolei dużych prędkości w Polsce – powiedział prezes zarządu PKP PLK Zbigniew Szafrański - umowa w tej sprawie została podpisana we wrześniu tego roku, a takie seminaria stanowią okazję zapoznania się z dorobkiem innych państw - zaznaczył.
Prezentując doświadczenia Państwa Środka w dziedzinie kolei dużych prędkości wiceminister i Główny Inżynier Ministerstwa Kolei ChRL He Huawu powiedział, że Chiny eksploatują obecnie 6920 km linii KDP z prędkościami do 350 km/h.
W rozpoczętym 17 listopada br. w Warszawie seminarium, zorganizowanym przez Ministerstwo Kolei ChRL i Ministerstwo Infrastruktury seminarium biorą udział przedstawiciele ośmiu największych firm i instytucji związanych z kolejnictwem oraz kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców.
Autor: (źródło: Ministerstwo Infrastruktury, 17.11.2010)