baner
baner
baner
PKP Energetyka S.A. Centrala

Fotogaleria

galeria
Akademia Małego Kolejarza

Sonda

Co twoim zdaniem robi Urząd Transportu Kolei?

Wspiera rozwój kolei
Hamuje rozwój kolei
Nie mam zdania

Newsletter

Zawsze aktualne informacje

Logowanie

Nie masz konta?
Zapomniałeś hasło?
Jesteś tutaj:

Czy Koleje Śląskie łamią prawo?

Czy ustawa o transporcie kolejowym dopuszcza dywagacje?
Wyjaśnienie zasad publikacji rozkładów jazdy w kontekście wypowiedzi rzecznika prasowego Kolei Śląskich

Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich w wywiadzie dla Dziennika  Zachodniego  stwierdził: Nie komentujemy dywagacji podmiotów zewnętrznych, które bazują na informacjach nieoficjalnych i niepochodzących bezpośrednio od Kolei Śląskich. Oficjalna informacja Kolei Śląskich dla naszych pasażerów zostanie upubliczniona do 48 godzin.

Wypowiedź rzecznika KŚ ewidentnie sugeruje, że SRKGŚ bazowało na informacjach niewiarygodnych, a zatem dokonana analiza rozkładu jest bezwartościowa. Czyżby PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zarządca infrastruktury, funkcjonował w innej rzeczywistości niż Koleje Śląskie? Nic bardziej błędnego! Zasady tworzenia i publikacji do ogólnej wiadomości rozkładu jazdy są bardzo sztywno określone odpowiednimi przepisami. Żółte (i białe) plakaty na dworcach wywieszane są przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (na peronach) lub PKP S.A. (na dworcach). Ustawa o transporcie kolejowym  obliguje do tego te podmioty poprzez art. 30 ust. 5c i 5d. Pierwszy z nich mówi, że: Zarządca podaje rozkład jazdy dla przewozu osób do publicznej wiadomości w formie ogłoszenia na swojej stronie internetowej oraz na peronach, nie później niż w terminie 21 dni przed dniem jego wejścia w życie. Zarządca, niezwłocznie po wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy dla przewozu osób, aktualizuje go, a informację o aktualizacji przekazuje właścicielowi dworca lub zarządzającemu dworcem.

Z powyższego wynika, że jeśli Koleje Śląskie chcą wprowadzić cięcia od 1 czerwca, to aktualizacja plakatów musi nastąpić nie później niż z dniem 11 maja. Zgadza się to z informacjami podanymi na oficjalnej stronie zarządcy infrastruktury: rozklad.plk-sa.pl. 

W przypadku wątpliwości porównać dwa plakatowe rozkłady dla stacji Rybnik. I tak np. pociąg 90811 przed aktualizacją (patrz załącznik) kursuje w terminie do 7 VI, ale po aktualizacji (patrz załącznik) już tylko do 29 V. Sprawa aktualizacji rozkładów jest bardzo poważnie traktowana przez zarządców infrastruktury, ponieważ za niewywiązanie się z ustawowego obowiązku grożą spore kary. Wynoszą one do 2% przychodu za rok poprzedni (zgodnie z art. 66 Ustawy o transporcie kolejowym). Ponadto zgodnie z interpretacją Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego: nie jest konieczne, aby wszyscy przewoźnicy i zarządcy odrębnie zamieszczali informacje o rozkładzie jazdy. Przygotowanie we współpracy przez zarządców i przewoźników jednej publikacji może stanowić wypełnienie nałożonych na te podmioty obowiązków .

Mając na uwadze przytoczone uregulowania i interpretację przepisów, to właśnie wypowiedź Pana Zaremby można uznać za dywagację osoby niekoniecznie zorientowanej w obowiązującym prawie. 

W związku z tym informacja o zmianach mających wejść w życie od 1 czerwca jest informacją jak najbardziej oficjalną.

Porównanie plakatów dla stacji Rybnik


Autor: Stowarzyszenie Rozwoju Kolei Górnego Śląska

Jesteś zalogowany jako: Gość
Aktualizacja: 13-02-2018 
Powered by Heuristic
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.