W ramach naboru wniosków na współfinansowanie projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w dziedzinie transeuropejskiej sieci transportowej z Funduszu TEN-T Unii Europejskiej, Ministerstwo Infrastruktury zweryfikowało i - zgodnie z terminarzem ogłoszonym przez Komisję Europejską - przekazało do dn. 23 września 2011 r. do KE 2 wnioski aplikacyjne o łącznej wartości 52,72 mln EUR, wnioskując o dofinansowanie w wysokości 26,36 mln EUR.
Wnioski zostały złożone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP Intercity S.A. w ramach programu wieloletniego 2007-2013 z zakresu Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS):
1. Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziom 1 na ciągu linii E20/CE20 na odcinku Kunowice – Terespol,
2. Zakup i instalacja urządzeń pokładowych ETCS SRS 3.x.0 w 9 lokomotywach ES64U4 "Husarz" oraz testy liniowe na odcinkach infrastruktury wyposażonych w urządzenia ETCS Level 1 i 2 SRS 2.3.0 w Polsce, Czechach i Austrii.
Ponadto Polska uczestniczy w 3 projektach zgłoszonych z inicjatywy kilku państw członkowskich w ramach programu wieloletniego 2007-2013 z zakresu Systemu Informacji Żeglugi Śródlądowej (RIS) oraz Autostrad Morskich (MoS):
- 1. IRIS Europe 3,
- 2. Autostrada morska Świnoujście – Trelleborg,
- 3. LNG w bałtyckich portach morskich.
Wnioskodawcy, których projekty zostaną zatwierdzone do współfinansowania w ramach ww. procedury, zostaną zaproszeni przez Agencję Wykonawczą TEN-T celem wypracowania konkretnych zapisów Decyzji o przyznaniu pomocy finansowej wydawanych dla każdego z zaakceptowanych projektów. Planuje się, że Decyzje będą podpisywane od marca 2012 r.
Autor: (źródło: Ministerstwo Infrastruktury, 07.10.2011)