Jak informuje PKP S.A., dziś na Dworcu Centralnym w Warszawie przeprowadzono działania mające na celu zwrócenie uwagi na osoby niewidome i niepełnosprawne, które mają problemy z poruszaniem się po mieście.
Pierwsze oraz ostatnie stopnie biegów schodów, które znajdują się na terenie Dworca Centralnego, zostały przez Polskie Koleje Państwowe S.A. i Polski Związek Osób Niewidomych oznakowane pasami żółtej taśmy samoprzylepnej o szerokości
- Dla PKP S.A. pasażerowie niewidomi i niedowidzący oraz poruszający się na wózkach inwalidzkich są tak samo ważnymi klientami jak osoby pełnosprawne. Dlatego PKP S.A. starają się dostosowywać dworce kolejowe do ich potrzeb. Wszystkie dworce, które są remontowane, uwzględniają dodatkowe oznakowania dla osób niewidomych i niedowidzących oraz ułatwienia dla mających problemy z poruszaniem się. - czytamy w komunikacie PKP S.A. - Na Dworcu Centralnym oraz na 33 pozostałych dworcach w całej Polsce, których remont będzie dofinansowany z budżetu państwa, zostaną wykonane ścieżki, dzięki którym niewidomi i niedowidzący będą mogli łatwiej poruszać się w tych budynkach. Gumowe pasy z wypustkami, o szerokości
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych pojawią na wszystkich remontowanych dworcach Warszawy. Przebudowę ma przejść do 2012 r. dworzec Warszawa Wschodnia. Centralny także ma być zmodernizowany. Koszt tych inwestycji to ok. 70 mln złotych. Koleje prowadzą także rozmowy z prywatnym inwestorem odnośnie budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.
Dworce Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle, które wyremontowano, wyposażono już w platformy dla wózków przy schodach na perony. Od 28 października br. na dworcu Warszawa Śródmieście na środkowym peronie działa automatyczna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast na przełomie grudnia i stycznia będzie można na ten peron zjechać windą, której montaż ma się wkrótce rozpocząć. Wszystkie wyremontowane dworce będą miały również toalety przystosowywane dla osób niepełnosprawnych.
Autor: (źródło: PKP S.A., 30.10.2009)