Zakończyła się modernizacja dworca w Sławnie w województwie zachodniopomorskim. Po dziewięciomiesięcznej przerwie, 5 stycznia 2012 roku dworzec został otwarty dla podróżnych.
Zabytkowy dworzec w Sławnie to pierwszy w województwie zachodniopomorskim dworzec zmodernizowany przez PKP SA. w ramach programu rewitalizacji dworców kolejowych. Modernizacja współfinansowana była z budżetu państwa.
Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 r. i objęły m.in. naprawę dachu, gruntowne wyczyszczenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę nowych przyłączy i wymianę instalacji wewnętrznych. Wyremontowane zostało wnętrza obiektu, sanitariaty, które przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych, bufet, poczekalnia i punkty kasowe.
Modernizacja objęła także teren zewnętrzny. Przebudowano plac przydworcowy: wygospodarowano parkingi, utworzono stanowiska dla zbiorowej komunikacji samochodowej z wiatą dla podróżnych. Powstał plac zabaw dla dzieci oraz wiata dla rowerów.
Projekt modernizacji dworca przygotowany został przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Inwestbau Dariusz Łańcuchowski ze Szczecina. Wykonawcą robót budowlanych była poznańska firma Zakład Budowlano Sztukatorski Konserwacja Zabytków Domanieccy.
Wartość inwestycji wyniosła ok. 3,7 miliona złotych.
Kolejnym dworcem w województwie zachodniopomorskim, przeznaczonym przez PKP SA. do gruntownej modernizacji będzie dworzec w Gryfinie. Realizacja robót planowana jest na 2012 r.
Program rewitalizacji dworców kolejowych
Polskie Koleje Państwowe prowadzą wielki program rewitalizacji dworców kolejowych. Jest to największa modernizacja dworców od 20 lat!
W rewitalizację dworców zostanie zainwestowane ponad 980 mln złotych. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln złotych), budżetu Państwa (434 mln złotych) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata (2008-2009) przygotowano niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów.
PKP S.A. współpracuje także z dużymi firmami developerskimi, które są współinwestorami przebudowy dworców w Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.
Wyremontowane i zmodernizowane dworce będą bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bezpieczniejsze dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.
Tworzona nowa marka – Dworzec Polski – stanie się prawdziwą przystanią w podróży. Zapewni podróżnemu maksimum komfortu i poczucia bezpieczeństwa, pełny dostęp do informacji i oferty przewoźników oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego przed i po podróży. Dworzec Polski będzie przyjazny podróżnemu, służący informacją, komfortowy, bezpieczny, nowocześnie zarządzany, zintegrowany z systemem transportu publicznego, ale też silnie powiązany z przestrzenią miasta.
Obiekty pod marką Dworzec Polski, będą nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z parkingami, dodatkowymi usługami komercyjnymi, rozrywkowymi, biurowymi, ale też hotelowymi i gastronomicznymi. W obiektach Dworca Polskiego znajdzie dla siebie miejsce biblioteka, klub pracy twórczej, galeria artystyczna, klub muzyczny, ale też kina i teatry.
Autor: (źródło: PKP S.A., 05.01.2012)