baner
baner
baner
SMiOC FRENOPLAST Bułhak i Cieślawski S.A.

Fotogaleria

galeria
Konkurs Mam Talent 2015

Sonda

Co twoim zdaniem robi Urząd Transportu Kolei?

Wspiera rozwój kolei
Hamuje rozwój kolei
Nie mam zdania

Newsletter

Zawsze aktualne informacje

Logowanie

Nie masz konta?
Zapomniałeś hasło?
Jesteś tutaj:

Eksploatacja typów pojazdów kolejowych

Urząd Transportu Kolejowego opublikował informację dotyczącą możliwości uzyskania kopii/odpisu świadectw dopuszczenia do eksploatacji typów pojazdów kolejowych.

Świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego wydawane są na typ pojazdu kolejowego zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 16 poz. 94 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Typ pojazdów kolejowych jest definiowany ustawowo jako pojazdy kolejowe o takich samych rozwiązaniach konstrukcyjnych (art. 4 pkt 13 ustawy). Funkcją świadectwa jest dopuszczenie do eksploatacji typu pojazdu, czyli ma ono charakter przedmiotowy i służy sprawdzeniu możliwości bezpiecznej eksploatacji wszystkich egzemplarzy pojazdów zgodnych z określonym typem, pod kątem przyjętych i zbadanych rozwiązań konstrukcyjnych.

W związku z tym zainteresowane podmioty, wymienione w art. 23 ustawy, mogą uzyskać poświadczoną kopię lub odpis świadectwa dopuszczenia typu pojazdu kolejowego od Urzędu Transportu Kolejowego, jeżeli świadectwo dopuszczenia zostało już na określony typ wydane.

Aby uzyskać poświadczoną kopię lub odpis świadectwa należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie poświadczonej kopii lub odpisu świadectwa wydanego dla danego typu pojazdu kolejowego.

Prawo do eksploatacji obejmuje wyłącznie egzemplarze pojazdów w pełni zgodnych z dopuszczonym typem. Poświadczona kopia bądź odpis obejmuje w szczególności pojazdy o konkretnym numerze fabrycznym, które uzyskały potwierdzenie zgodności z typem na który wydano świadectwo. Prezes UTK w każdym przypadku może przeprowadzić kontrolę pojazdu, na który została wydana poświadczona kopia lub odpis świadectwa, w celu potwierdzenia jego zgodności z typem.

Ponadto informuje się, że zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, świadectwo dopuszczenia do eksploatacji dla pojazdu kolejowego należącego do zagranicznego przewoźnika wydaje się zgodnie z zapisami art. 23 ust. 2 i ust. 2a-2e ustawy.


Autor: (źródło: Urząd Transportu Kolejowego, 29.09.20110)

Jesteś zalogowany jako: Gość
Aktualizacja: 13-02-2018 
Powered by Heuristic
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.