Komunikat Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP
Podczas nocnej przerwy (z 16 na 17 marca br.) odbywanego w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury posiedzenia Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Kolejnictwa poświęconego tematyce Paktów Gwarancji Socjalnych dla pracowników planowanych do prywatyzacji spółek kolejowych, by skrócić czas oczekiwania na ciąg dalszy negocjacji, działacze związków zawodowych zorganizowali sobie "nocny maraton filmowy". W jego ramach obejrzano m.in. film "Rozbitkowie", który wzbudził powszechne zainteresowanie i został bardzo dobrze przyjęty. W związku z prośbami, przesyłam do szerszej wiadomości informacje o tym filmie i podaję na niego namiary.
"Rozbitkowie" to nakręcony w 2001 roku film Sir Kena Loacha - brytyjskiego reżysera i scenarzysty, głównego przedstawiciela tzw. brytyjskiej szkoły realizmu społecznego. Film opowiada o grupie pracowników kolei w Południowym Yorkshire w Wielkiej Brytanii. W roku 1995 firma państwowa Koleje Brytyjskie (British Rail) zostaje poddana prywatyzacji. Długoletni i doświadczeni pracownicy Paul, Mick, Len i Gerry zostają zmuszeni do zmiany swoich nawyków i przyzwyczajeń, ponieważ nowy właściciel "East Midland Infrastructure" wprowadza nową organizację pracy, która stawia klienta na pierwszym miejscu. Na papierze wygląda to pięknie, ale w praktyce muszą oni pracować szybciej, wydajniej, ogólnie ciężej. Atmosferę dodatkowo psują naciski na "dobrowolne" rozstanie się z firmą w zamian za sporą odprawę (znane nam "Programy Dobrowolnych Odejść"). Inni tracą pracę z byle powodu, co prowadzi do rodzinnych tragedii. Kolejarze ze smutkiem i żalem godzą się na nieodwracalne zmiany. Film oparty jest na pamiętnikach pracownika British Rail, ilustruje zmiany prowadzone przez rząd Margaret Thatcher w celu obniżenia kosztów w kolejach państwowych. Jest to trudny i wymagający film wymuszający przemyślenia i boleśnie odkrywający prawdę o skutkach prywatyzacji, o ludzkiej stronie tego procesu. (Informacja za portalem FilmWeb). Film w 2001 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji zdobył dwie nagrody i był nominowany do nagrody głównej.
Jako, że panujący nam rząd RP i Zarząd PKP S.A. (oraz poszczególne zarządy spółek kolejowych) serwują polskim kolejarzom prywatyzację jako remedium na bolączki kolei i sposób na jej rzekome "uzdrowienie", film powinien być nam bliski i zwrócić naszą uwagę. Poznanie zagrożenia jest połową sukcesu w jego zwalczeniu.
Autor: (źródło: Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, 17.03.2011)