Galeria OPEN, która od 1 czerwca 2011 roku wpisuje się w nową - artystyczną - historię polskich dworców kolejowych, zaprasza na wystawę prac Nikodema Baisera. Peron 3, sektor 2, Dworzec Centralny w Warszawie.
Nikodem Baiser swoje prace (olej oraz technika mieszana) określa… – ”Weltschmerz ist tot”, próbując pędzlem nawiązać dialog z twórcą określenia "Weltschmerz" Jean Paulem, niemieckim pisarzem, jednym z głównych prekursorów Romantyzmu w literaturze niemieckiej XVIII wieku.
http://www.youtube.com/watch?v=HrQJshOYq68
Galeria na Peronie 3, czynna jest przez 24h / 7 dni w tygodniu. ZAPRASZAMY.
Kolej rozpoczęła program aktualizacji dworców. Zadaniem Galerii OPEN jest modyfikacja postrzegania dworców kolejowych, już nie tylko jako typowego miejsca przed i po podróży.
Budowane przez ostatnie 150 lat wielkie gmachy dworcowe, z potężnymi holami, poczekaniami, dziś - nie są już potrzebne wyłącznie do obsługi ruchu pasażerskiego.
Wprowadzane nowe funkcje i działania nie będą jednak oderwane od kolei. Sztuka, która pojawi się w przestrzeni dworców będzie swoistego rodzaju dialogiem z podróżnymi, czekającymi na pociąg. Można ją będzie nie tylko oglądać, ale i czytać, słuchać, czy też samemu dotknąć, i przeżyć.
Wszystko zaczęło się na peronach Dworca Centralnego w Warszawie, gdzie pod hasłem „The Writers” powstała pierwsza, w kraju, czasowa, ekspozycja Galerii Open: kolorowe murale autorstwa warszawskich i ukraińskich przedstawicieli street artu. Każdy z nich dokonał graficznej wizualizacji jednego cytatu z polskiej i światowej literatury. Wyboru fragmentów prozy oraz kompilacji i twórczej modyfikacji tekstów dokonał jeden z najciekawszych przedstawicieli młodej polskiej literatury, Jakub Żulczyk. http://www.youtube.com/watch?v=tdwlk-I2Em0
W dniach 12.06 – 02-07.2011 w hali głównej Dworca Centralnego podróżnych witała instalacja artystyczna „Time Machine”, autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej. Swoim przesłaniem mocno nawiązująca do podróży i będąca swoistego rodzaju pożegnaniem z poprzednim obliczem dworca. Wczoraj i dziś, stare i nowe, podróż w czasie i przestrzeni bez użycia pociągu. http://www.youtube.com/watch?v=P9j2cn60npQ
W sobotni wieczór 25 czerwca na dworcu w Opolu została wystawiona sztuka teatralna, której reżyser jako scenografię wybrał właśnie hol dworcowy. Przez ponad dwie godziny podróżnych, turystów i mieszkańców bawiły szlagiery minionych czterdziestu Festiwali Opolskich, oprawione sprytnie dobranymi dialogami aktorów Teatru im. Kochanowskiego, tym razem goszczącego na dworcowej scenie.
http://www.youtube.com/watch?v=87k9NfegESY
Galeria OPEN jako docelowy dworcowy projekt wystartowała w czerwcu br. ale pierwsze jaskółki pojawiały się już nieco wcześniej.
Od listopada ub. roku na nowo wyremontowanym dworcu w Tarnowie ma swoją siedzibę Biuro Wystaw Artystycznych, które swoją działalność zainaugurowało wystawą zdjęć Ryszarda Horowitza. Teraz każdą nową wystawę czy instalację „zapowiada” w holu lub przed dworcem – prezentując kilka przykładowych prac już w części ogólnodostępnej.
A przyszłość? M.in. we Wrocławiu, na wyremontowanym już dworcu (2012r) swoje siedziby znajdą kino i teatr. Inne polskie dworce także stopniowo pokazują swoją przyjazną artystom duszę.
Bo czym jest Galeria Open? To bezbiletowa, otwarta i szanująca zasady artystycznej wolności przestrzeń dla wszystkich niepokornych twórców, którzy pragną pokazać szerokiej publiczności swoje prace, a brakuje im miejsca. Galeria Open oferuje tę przestrzeń na wszystkich polskich dworcach i dla różnego rodzaju twórczości. W Galerii Open nie ma granic, a jedyne ograniczenie stanowią mury dworców.
Autor: (źródło: PKP S.A., 06.07.2011)