Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB) oraz PKP Intercity i DB, zamierzają wprowadzić wspólny bilet, obowiązujący w pociągach Berlin-Warszawa Ekspres i w komunikacji lokalnej obu stolic. Dziś (3 bm.) list intencyjny, w obecności Prezydent m.st. Warszawa oraz Prezesa PKP S.A. Andrzeja Wacha podpisali: Leszek Ruta – Dyrektor ZTM, Hans-Werner Franz – Prezes VBB oraz Katarzyna Zimnicka - Jankowska – Członek Zarządu PKP Intercity.
Oba miasta wraz z kolejowymi przewoźnikami chcą wspólnie wypracować rozwiązania umożliwiające podróż między stolicami na podstawie zintegrowanego biletu, ważnego w pociągach PKP Intercity i DB Fernverkehr oraz w środkach komunikacji miejskiej ZTM i VBB. Obecnie pasażer, który wysiada z pociągu w Berlinie lub w Warszawie i ma zamiar dalej podróżować środkami komunikacji miejskiej, musi kupić oddzielny bilet.
– Wspólny bilet zlikwiduje granice taryfowe między Berlinem i Warszawą, które dotychczas bardzo utrudniały kontakty z sąsiadami - mówi szef VBB Hans-Werner Franz - Bilet łączony sprawi, że podróżowanie autobusem i koleją w każdym z miast stanie się znacząco łatwiejsze. Nie będzie konieczne posiadanie ani euro ani złotówek na bilet, zniknie bariera językowa, nie trzeba będzie szukać biletomatów i kasowników. Wysiada się w Warszawie lub w Berlinie z pociągu i zwyczajnie wsiada się do autobusu, SKM, metra lub tramwaju. Bilet łączony przełamuje opory i zachęca podróżnych do przesiadki do komunikacji miejskiej.
Jestem przekonany, że jeden „wspólny bilet” komunikacyjny dla Berlina i Warszawy to przekroczenie nie tylko granic państw, ale granic świadomościowych. Przejazd po prostu staje się łatwy. Nie trzeba martwić się, gdzie kupię bilet, jaki bilet i czy na pewno mi się to uda. Mam ogromną nadzieję, że w ten sposób połączymy się także z innymi miastami Europy – mówi Leszek Ruta, dyrektor ZTM - Inicjatywa VBB i ZTM jest tym cenniejsza, że do jej realizacji dojdzie w roku 2011, gdy Polska obejmie prezydencję w Unii. Cieszę się, że nasze wspólne działania na rzecz komunikacji są coraz szersze i pomagają mieszkańcom Berlina i Warszawy, których tak wiele łączy, bardziej komfortowo podróżować.
Autor: (źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, 04.11.2010)