W ramach planu ratunkowego dla „Ceglarza” 5 sierpnia trzy związki zawodowe podpisały kolejne dwa porozumienia z zarządem firmy. Pracownicy usłyszeli także, iż firma chce zwolnić 560 osób.
Plan ratunkowy wprowadzany jest w życie przez Zarząd Cegielskiego punkt po punkcie. Aktualnie spółka nie jest nawet w stanie zapewnić wszystkim pracownikom zajęcia. Związki zawodowe, oprócz Inicjatywy Pracowniczej, w lipcu wyraziły zgodę na wprowadzenie postojów płatnych w wysokości 65 proc. wynagrodzenia. Fabryczne hale opustoszały, bo do domów odesłano ponad 200 osób.
Zarząd 5 sierpnia doszedł do porozumienia ze związkami w kolejnych sprawach. - Zrobiliśmy duży krok do przodu, żeby uratować firmę - mówił tuż po rozmowach Jarosław Lazurko, prezes HCP.
Największe związki, z którymi zarząd ma podpisany zbiorowy układ pracy, czyli Solidarność, OPZZ i Związek Inżynierów i Techników, podpisały dwa porozumienia. Przystały na zawieszenie do 30 marca 2010 r. funduszu nagrodowego, a także od 1 września do 30 czerwca 2010 r. zapisów układu dotyczących odpraw dla pracowników, którzy odchodzą na emeryturę. Osoby z najdłuższym stażem pracy mogą więc liczyć nawet na siedmiokrotną wysokość odprawy.
- Chcemy zachęcić do odejścia ludzi, którzy mają uprawnienia emerytalne. Jeżeli do końca sierpnia złożą deklaracje, że to zrobią, zachowają prawo do pełnej odprawy – powiedział Lazurko. Skorzystać może z tego ok. 50 osób.
Jak informuje zarząd, na tym nie koniec. - Zaczynamy przygotowania do zwolnień grupowych, które obejmą 560 osób. Najpierw stosowne dokumenty otrzyma rada pracownicza, a potem mamy 20 dni na negocjacje ze związkami. - oznajmił prezes.
Zatrudnienie stracą robotnicy z fabryk silników okrętowych, silników agregatowych i wyrobów precyzyjnych. Poza tym Cegielski chce zwolnić połowę z pracujących dziś 480 osób „przy biurkach”.
Oszczędności firmy wynikające z postojów, odejścia części osób na emeryturę i zwolnień grupowych mają wynieść ok. 2,2 mln zł miesięcznie.
H. Cegielski - Poznań SA jest producentem m.in. tramwajów i lokomotyw. Spółka w 2008 r. miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku.
Autor: (źródło: Lech Bojarski, Gazeta Wyborcza Poznań, 06.08.2009)