40 prac nagrodzonych w konkursie fotografii społecznej można oglądać na wystawie w hali głównej dworca Warszawa Centralna od środy, 24 listopada. Inicjatorami konkursu jest sześć europejskich przedsiębiorstw kolejowych, w tym PKP, we współpracy z włoską organizacją pozarządową Progetto Immigrazione Oggi. Wśród wyróżnionych zdjęć znalazły się dwa wykonane przez polskich artystów. Wystawę będzie można oglądać przez dwa tygodnie.
W związku z trwaniem Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, PKP S.A. włączyło się w organizację przedsięwzięcia mającego na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie integracji społecznej. Jego efektem jest wystawa fotografii na dworcu Warszawa Centralna.
Celem konkursu „Koleje i Integracja. Tożsamość kultury w wieloetnicznej Europie” było podnoszenie świadomości obywateli europejskich w kwestiach integracji społecznej osób najsłabszych przebywających na przestrzeniach dworcowych. Wśród uczestników znajdowali się zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Ich zdjęcia miały pokazać Europejczykom, że wśród zwykłych ludzi są także ci, którzy charakteryzują się inną tożsamością i kulturą np. bezdomni, imigranci czy uchodźcy.
Wszystkie prace prezentowane podczas wystawy zostały nagrodzone i wyróżnione w konkursie, w którym wzięło udział 104 artystów z sześciu krajów europejskich: Włoch, Francji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga oraz Polski. Wśród wyróżnionych prac znalazły się dwie wykonane przez polskich artystów. Łącznie z Polski w konkursie uczestniczyło 4 fotografów, którzy zaprezentowali 6 prac.
Organizatorem wydarzenia jest Projekt ImmigrazioneOggi ONLUS we współpracy z przedsiębiorstwami kolejowymi: Ferrovie dello Stato (Włochy), Societe National des Chemins de Fer Francais (Francja), Red National de Ferrocarriles Espanoles (Hiszpania), Societe National des Chemins de Fer Belges (Belgia), les Chemins de Fer Luxembourgeois (Luksemburg) oraz Polskimi Kolejami Państwowymi. Konkurs wpisuje się także w Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Od listopada PKP S.A. współprzewodniczy Klubowi Europa oraz aktywnie włącza się w realizację ogólnoeuropejskiego projektu „Hope in Stations”, którego celem jest tworzenie zbioru „dobrych praktyk” w rozwiązywaniu problemów bezdomności i wykluczenia społecznego na dworcach kolejowych.
Informacje dodatkowe:
Etapy konkursu
Jury konkursu
Złożone było z przewodniczącego i ośmiu członków. Czterech członków to dziennikarze i reporterzy fotograficy prasowi lub telewizyjni – francuscy, hiszpańscy, belgijscy i polscy, akredytowani we Włoszech. Czterech członków zostało wytypowanych przez Studio immigrazione, ITC, ANFP i Ferrovie dello Stato.
Nagrody:
Pierwsza nagroda to 1500 euro oraz medal przyznany przez Prezydenta Republiki Włoskiej, nagroda specjalna jury to 1000 euro i medal przyznany przez Prezydenta Republiki Włoskiej. Dla dwóch zwycięzców przewidziany jest zwrot kosztów podróży i pobytu przez dwa dni w Rzymie.
Jury przyzna nagrodę specjalną zdjęciu wykonanemu przez autora spoza UE, nawet jeśli zdjęcie jego autorstwa nie zostało wybrane w ramach głosowania internetowego.
Karta Europejska na rzecz Rozwoju Projektów Socjalnych i Społecznych na Dworcach (podpisana w Rzymie, 29 października 2008 r.), nawiązuje do zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw zawartych w Zielonej Księdze Komisji Wspólnoty Europejskiej (przyjętej w Brukseli w lipcu 2001 r.). Jej sygnatariuszami są:
Autor: (źródło: PKP S.A., 29.11.2010)