Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostrzegając nowe tendencje w funkcjonowaniu publicznego transportu pasażerskiego przystąpił do tworzenia odpowiadającej im koncepcji kolejowego publicznego transportu pasażerskiego na obszarze Wielkopolski, w tym na terenie szeroko rozumianej aglomeracji poznańskiej.
Na zaproszenie Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka w dniu 1 lipca tego roku, w Centrum Kongresowym MTP spotkali się przedstawiciele zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego, sektora kolejowych publicznych przewozów pasażerskich i infrastruktury kolejowej z obszaru oddziaływania następujących połączeń kolejowych mających tworzyć sieć komunikacyjną aglomeracji poznańskiej:
Do udziału w konferencji zaproszeniu zostali także naukowcy z UAM i Politechniki Poznańskiej.
Gościem konferencji był Dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem Regionalnym i Jakością w Związku Komunikacyjnym Berlin – Brandenburgia Sp. z o.o. , Arnd Schäfer, który przedstawił funkcjonowanie Związku w aspekcie prawnym, organizacyjnym i finansowym.
Związek Komunikacyjny Berlin – Brandenburgia Sp. z o.o. (Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg GmbH) jest partnerem Województwa Wielkopolskiego w projekcie utworzenia międzynarodowego regionalnego pasażerskiego połączenia kolejowego Poznań – Berlin – Poznań.
W toku konferencji mającej roboczy charakter, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, przedstawił zarys koncepcji pasażerskiego transportu kolejowego dla aglomeracji poznańskiej. Jako koreferat wspierający tę koncepcję, Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w swoje prezentacji skoncentrowało się na planistycznych aspektach ww. koncepcji w prezentacji pt.: „Komunikacja zbiorowa w poznańskim obszarze metropolitarnym ze szczególnym uwzględnieniem kolei”.
Problematykę dotyczącą możliwości wykorzystania infrastruktury kolejowej w obrębie aglomeracji poznańskiej omówił Prezes Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w Poznaniu.
W toku dyskusji poruszono dużą wiele aspektów funkcjonowania kolei w ogóle, począwszy od stanu taboru i infrastruktury kolejowej do skomplikowanych spraw dotyczących wspólnego biletu na wszystkie rodzaje komunikacji publicznej w aglomeracji poznańskiej i sposobu rozliczania wpływów z jednego wspólnego biletu między różnymi przewoźnikami i roli w tym zakresie Urzędu Marszałkowskiego czy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Autor: (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, 06.07.2010)