Polskie miasta Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków mają się wg władz stać w przyszłości metropoliami. Zakłada to koncepcja opracowana przez Zespół Ekspertów Naukowych do spraw Zagospodarowania Przestrzennego Kraju, powołanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Tak wynika z koncepcji opracowanej przez Zespół Ekspertów Naukowych do spraw Zagospodarowania Przestrzennego Kraju, powołanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Realizacja planów stworzenia takiej metropolii sieciowej będzie możliwa głownie dzięki inwestycjom w komunikację. - Chodzi głównie o rozwój sieci połączeń drogowych i kolejowych, ale także o inwestowanie w najnowsze rozwiązania technologiczne - informuje Aleksander Tarkowski z zespołu doradców strategicznych premiera.
Dzięki tworzeniu połączeń między miastami z każdego ośrodka będącego częścią metropolii sieciowej będzie można dojechać do innego w ciągu maksymalnie pięciu godzin. Będzie więc można w sposób nieograniczony korzystać z zasobów innego miasta.
Jak przewidują autorzy raportu, wcielenie w życie tego projektu będzie trwało do 2033 r. Jednocześnie rozwoju kraju nie zamierzają zamykać w tych siedmiu miastach. - Mają one stać się rdzeniem, który będzie napędzał rozwój kraju. Ale nie znaczy to, że tylko te ośrodki będą szły do przodu - wyjaśnia prof. Piotr Korcelli, szef zespołu, który opracował tę koncepcję.
Autor: (źródło: Agaton Koziński Dziennik Polska, 11.08.2009)