PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie otrzymał wyróżnienie w IX edycji międzynarodowego konkursu „O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu” za modernizację dworca w Nałęczowie. Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.
Modernizacja dworca w Nałęczowie została przeprowadzona w latach 2007 - 2009 za łączną kwotę ok. 1,5 mln zł. Podzielono ją na trzy etapy. W I etapie dokonano remontu instalacji centralnego ogrzewania wraz z remontem kotłowni. Prace zakończono we wrześniu 2007 r., a ich koszt wyniósł około 200 tys. złotych.
II etap modernizacji miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Zakres prac objął instalację systemu monitoringu wizyjnego, który wraz innymi systemami na dworcach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Kraśniku i Trawnikach, włączony jest do wspólnego centrum obsługiwanego przez pracowników ochrony w gmachu PKP S.A. przy ul. Okopowej w Lublinie. Źródłem obrazu są kamery zainstalowane w budynkach stacyjnych, chroniące poczekalnie, kasy i otoczenie dworców. W celu zapewnienia szybkiej reakcji związanej z ochroną pasażerów i mienia PKP S.A. uzgodniło współdziałanie z Wojewódzką Komendą Policji i Komendą Straży Ochrony Kolei poprzez sieć placówek lokalnych tych instytucji. Ten etap zadania wykonano w okresie od grudnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. za łączną kwotę 230 tys. zł.
III etap zadania obejmował kompleksową modernizację zarówno ogólnodostępnych powierzchni wewnątrz budynku, elementów zewnętrznych, jak i samego otoczenia. Odnowiono elewację z zachowaniem oryginalnego wystroju architektonicznego wraz z wymianą okien i drzwi. Wymieniono pokrycie dachowe i obróbki blacharskie. Wokół dworca dokonano wymiany nawierzchni ciągów pieszych, pojawiły się nowe ścieżki łączące peron z podjazdem, zadbano również o widoczną informację wizualną. Podróżnych przybywających na stację po zmierzchu przywita ciepłe światło stylowych latarni zamontowanych na elewacji budynku i na peronie. Kolejarze wykorzystali też doświadczenia ze stacji Dęblin w zakresie otwartego tam w 2008 r. parkingu dla rowerów (160 stanowisk). Z uwagi na odległość ok.
Urok odnowionego dworca podkreśla przebudowany peron Nr 1. Równolegle do modernizacji budynku stacyjnego spółki PKP S.A. wspólnie z PKP PLK S.A. - Zakład w Lublinie dokonały przebudowy peronu nr 1 wraz infrastrukturą oraz małą architekturą (oświetlenie, ławki, kosze). Wykonano również nowy peron do wsiadania dla pasażerów kolejki wąskotorowej. Zamontowana tablica z napisem „Nałęczów Wąskotorowy” jest pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia wycieczkowego pociągu „Nadwiślanin” przewożącego jeszcze przed kilku laty turystów po pięknych zakątkach Płaskowyżu Nałęczowskiego. Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim zapowiada, po uzyskaniu dotacji unijnych, przywrócenie tej atrakcji turystycznej. Realizacja tych planów nadałaby stacji status małego węzła przesiadkowego. Wygląd dzisiejszej stacji Nałęczów to przykład dobrej współpracy spółek kolejowych.
Miasto Nałęczów stara się o bycie miastem partnerskim Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, z tak odnowionym dworcem zrobiono jeden z pierwszych kroków na drodze do osiągnięcia tego celu. Choć dziś od stacji kolejowej do centrum Nałęczowa nie kursuje już dorożka, to jednak kontynuujących podróż czeka miła niespodzianka. Urząd Miasta Nałęczów włączając się w modernizację elementów stacji, przebudował przystanek komunikacji podmiejskiej dokonując utwardzenia nawierzchni i wymieniając wiatę.
Konkurs „O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu” jest największym, najbardziej reprezentatywnym i najszerszym przeglądem inwestycji budowlanych w przygranicznych regionach po obu stronach wschodniej granicy UE. Patronat nad konkursem objęli między innymi: Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury; Genowefa Tokarska, Wojewoda Lubelski; Gubernator Obwodu Wołyńskiego; Konsul Generalny Ukrainy; Konsul Republiki Białorusi i Prezydenci miast. W ośmiu edycjach konkursu zgłoszono ponad 450 inwestycji budowlanych z terenu Województw: Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, a także ze Lwowa i Obwodu Lwowskiego, Łucka i Obwodu Wołyńskiego oraz z Białorusi, Litwy, Łotwy i Słowacji. Otrzymane Kryształowe Cegły i Wyróżnienia wystawiają najwyższe rekomendacje. Udział w Konkursie jest najlepszą liczącą się referencją.
Zdjęcia zmodernizowanego dworca znajdują się na stronie:
Autor: (źródło: PKP S.A., 16.12.2009)