Kończą się prowadzone przez Urząd Marszałkowski społeczne konsultacje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, dotyczącego budowy nowej linii kolejowej, łączącej dworzec Bydgoszcz Główna z regionalnym Portem Lotniczym w Bydgoszczy. Ich efektem będzie wybór najwłaściwszego wariantu przebiegu połączenia. 25 lutego spotkanie podsumowujące.
- Linia kolejowa, po której pierwsze pociągi pojadą już w 2015 roku, jest realizacją powszechnej obecnie w Europie tendencji, by do międzynarodowych lotnisk pasażerskich można było dotrzeć za pomocą kolei. To jedna z najważniejszych spośród zaplanowanych w najbliższym czasie inwestycji infrastrukturalnych, dlatego wybór najlepszego wariantu przebiegu trasy w toku szerokich konsultacji był najwłaściwszym rozwiązaniem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Dokument który poddaliśmy konsultacjom związany jest ze wstępną fazą projektowania. Wybrana w wyniku rozstrzygniętego w sierpniu przetargu firma Halcrow Group, która go opracowała, badała techniczne, prawne, środowiskowe, organizacyjne i finansowe aspekty realizacji przyszłej inwestycji. W wyniku analiz dotyczących między innymi sytuacji społeczno-gospodarczej, popytu i prognozy ruchu, stanu istniejącej infrastruktury i kwestii związanych z ochroną środowiska autorzy studium opracowali cztery warianty przebiegu trasy. Kolejnym krokiem jest wybór jednego z nich - optymalnego, zadawalającego jak największą liczbę potencjalnych pasażerów. To właśnie ten aspekt opracowania jest zasadniczym przedmiotem kończących się 24 lutego konsultacji, prowadzonych także za pomocą internetu.
Spotkanie podsumowujące odbędzie się 25 lutego w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Początek o 15.30.
Linia do lotniska będzie częścią realizowanego obecnie w Kujawsko-Pomorskiem wielkiego projektu infrastrukturalnego BiT City, łączącego szybką kolej między Toruniem i Bydgoszczą oraz powiązane z nią systemy transportu publicznego w obu stolicach województwa. Jego realizacja stała się możliwa dzięki środkom pomocowym Unii Europejskiej. Szacunkowy koszt wszystkich związanych z BiT City przedsięwzięć to 811 milionów złotych.
Autor: (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 23.02.2011)