Co roku w sierpniu Sądecczyzna gości festiwal Karpaty OFFer. Koncertami, spektaklami, pokazami i akcjami artystycznymi żyją ulice Nowego Sącza, Mszany Dolnej i Muszyny. Imprezę zainaugurował przejazd zagranicznych artystów pociągiem Przewozów Regionalnych z Krakowa do Nowego Sącza.
W weekend 20 – 22 sierpnia ziemia sądecka żyje Międzynarodowym Multimedialnym Festiwalem Sztuki Małopolska Karpaty OFFer. To wydarzenie kulturalne popularyzujące wyjątkową aktywność twórczą mieszkańców Karpat, ich swoistą wspólnotę duchową oraz szacunek dla tradycji. Festiwal zainaugurował przejazd pociągiem REGIO z Krakowa do Nowego Sącza z udziałem artystów m.in. z Bułgarii, Rumunii i Ukrainy. Podczas jazdy rozkładowym pociągiem Przewozów Regionalnych, a także w czasie dłuższych postojów na stacjach pośrednich nieco zaskoczeni pasażerowie kolei z zainteresowaniem mieli okazję obejrzeć pokazy tańców i wysłuchać minikoncertów gry i śpiewu. Najbardziej zadowolone były podrózujące dzieci, które nie tylko cieszyły się z rozdawanych gadżetów i upominków festiwalowych, ale też chętnie brały udział w zajęciach plastycznych i zabawach interakcyjnych przygotowanych specjalnie na tę niecodzienną przejażdżkę.
Przejazd pociągiem to oryginalna, ale niejedyna forma promocji karpackiego folkloru i samego festiwalu Karpaty OFFer. W czasie dalszego jego trwania barwna rzesza artystów przenosi się na ulice i rynki Nowego Sącza, Mszany Dolnej i Muszyny. Przy organizacji przejazdu przewoźnik współpracuje z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.
Autor: (źródło: Przewozy Regionalne, 20.08.2010)