23.08.2010 r. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek Marcin Jabłoński spotka się z Jörgiem Vogelsängerem – Ministrem Infrastruktury i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgia. O godz. 11.00 (sala 108) rozpocznie się dyskusja z udziałem niemieckiej delegacji i przedstawicieli urzędu marszałkowskiego. Weźmie w niej również udział członek zarządu Tomasz Hałas. O godz. 13.15 zaplanowano konferencję prasową.
Stronę niemiecką, oprócz Ministra Infrastruktury i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgia, reprezentować będą: dr Frank Reichel – Dyrektor Biura Ministra, Wilfried Labor – Współpracownik Departamentu Transportu oraz Heike Uhe – Doradca. Ze strony urzędu marszałkowskiego będą: Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego, Tomasz Hałas – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Maciej Nowicki – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego, Bogdan Mucha i Danuta Wesołowska-Wujaszek – zastępcy Dyrektora Departamentu Gospodarki, Adriana Sarnecka – zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego oraz Maciej Król – Prezes Spółki Lotnisko i Helena Włodarczyk –Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
Tezy na spotkanie Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego i Członka Zarządu Województwa Tomasza Hałasa z Ministrem Infrastruktury i Gospodarki Rolnej Kraju Związkowego Brandenburgia (MIL) - Jörgem Vogelsängerem
1. Bogdan Mucha – zastępca Dyrektora DG:
List intencyjny z października 2009 r.
Przedstawienie stanowiska Ministra odnośnie listu intencyjnego, zapewnienie kontynuacji współpracy w zakresie transportu i infrastruktury:
a) połączenie bezpośrednie Berlin – Gorzów Wlkp.
b) nowe połączenie bezpośrednie między Zieloną Górą i Cottbus (wspólny przetarg);
c) poprawa połączenia kolejowego pomiędzy Berlinem a Zielona Górą;
d) połączenie Berlin - Wrocław przez Forst.
2. Bogdan Mucha – Z-ca dyrektora DG, Maciej Król – Prezes Spółki Lotnisko:
Współpraca Portu Lotniczego Zielona Góra /Babimost z lotniskiem BBI
3. Maciej Nowicki – Dyrektor DR:
Perspektywy rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w ramach Partnerstwa Odry
Roboczy projekt mapy „Rozwój ponadregionalnej infrastruktury transportowej w obszarze Partnerstwa Odry”, sporządzanej w ramach Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej przy Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej
4. Danuta Wesołowska-Wujaszek – zastępca Dyrektora DG:
Połączenie drogowe z mostem na rzece Odrze Kostrzyn n.O. – Kustrin/Kietz
Połączenie jest zaplanowane do realizacji przez polską Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – jako część tzw. Północnej obwodnicy Kostrzyna, której przebieg jest obecnie zaproponowany przez projektantów Studium Lokalizacyjnego w czterech wariantach. Niezbędne jest wyrażenie opinii przez stronę niemiecką co do zaproponowanych wariantów przebiegu tego obejścia z mostem przez Odrę przez KZ Brandenburgia tj. odesłanie stronie polskiej przekazanego przez zarządcę drogi GDDKiA w XII 2008 r. „Studium…” z decyzją o wyborze wariantu. W kwestii wyboru wariantu niezbędna jest wspólna decyzja obu regionów. Wskazane jest podpisanie przez woj. lubuskie i KZ Brandenburgia oświadczenia o wspólnym ustaleniu przebiegu tej obwodnicy z nowym mostem granicznym na Odrze. (Treść oświadczenia została opracowana przez Departament Gospodarki i przekazana stronie niemieckiej podczas roboczych rozmów przedstawicieli Departamentu Gospodarki i Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska Brandenburgii w Zielonej Górze w kwietniu br.).
Połączenie drogowe z mostem na rzece Odrze w rejonie Urad – Eisenhüttenstadt
Budowa mostu na rzece Odrze w Milsku k/Zielonej Góry
Przedstawienie koncepcji budowy mostu w ciągu połączenia drogowego wschód-zachód, relacji Gubin-Dorohusk (drogi krajowe nr 32 i 12). Połączenie drogowe o charakterze transgranicznym, alternatywnym do A-2 , od granicy niemieckiej do granicy ukraińskiej.
Autor: (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, 20.08.2010)