Wskutek przejawów recesji w polskiej gospodarce popyt na przewozy towarowe spadł w I kwartale br. w spółkach Grupy PKP (PKP Cargo i PKP LHS - PAP) o prawie 40 proc. Toteż obniżenie opłat pomoże, zdaniem wiceministra, pobudzić zapotrzebowanie.
Posłowie pytali Engelhardta o to jaką pomoc może zaoferować polskim kolejom państwo. Wiceszef MI przyznał, że sytuacja w PKP jest trudna, oświadczył jednak jednocześnie, że w budżecie państwa na ten rok nie było zarezerwowanych kwot, które dałyby możliwość wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które są w trudnej sytuacji.
- Zarząd Grupy PKP zobowiązał wszystkie spółki do wdrożenia programów oszczędnościowych na 2009 rok. "Mają one na celu utrzymanie zakładanych wyników finansowych oraz płynności finansowej" - poinformował wiceminister.
Jak tłumaczył sprawa dotyczy działań krótko i długoterminowych, które obejmują wszystkie obszary działalności. Chodzi m.in. o racjonalizację kosztów eksploatacji, remontów i wynagrodzeń, ograniczenie inwestycji, a także o poszukiwanie nowych źródeł dochodów.
- Jedna ze spółek Grupy PKP - PKP Cargo - złożyła w ubiegłym tygodniu wniosek o przyznanie pomocy publicznej w wysokości 230 mln zł. Wniosek ten jest szczegółowo badany i w najbliższym czasie będą w tej kwestii rozstrzygnięcia. – poinformował Engelhardt
Od stycznia tego roku PKP Cargo realizuje program oszczędnościowy. Ma on przynieść spółce w 2009 r. 272 mln zł oszczędności.
Marcin Kamola z Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR" twierdzi, że w Polsce za przejechanie
Autor: (źródło: PAP, gospodarka.gazeta.pl, 23.04.2009)