Pomimo trwającej procedury zmierzającej do komunalizacji terenów kolejowych w Zakopanem, Wieliczce i Oświęcimiu, PKP S.A. wdraża projekt modernizacji dworców wraz z ich otoczeniem.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa pań-stwowego „Polskie Koleje Państwowe”, w 2009 r. PKP S.A. po raz pierwszy od czasu jej powołania, uzyskała możliwość wnioskowania o dotację budżetową na modernizację dworców.
Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie zarządzający w imieniu PKP S.A. nierucho-mościami kolejowymi na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego wykonał z własnych środków w ostatnich 2 latach modernizacje na ok. 20 obiektach dworcowych, miedzy innymi w Krynicy Zdrój, Muszynie, Białym Dunajcu, Zagórzu oraz Besku.Możliwość pozyskania dotacji budżetowej otworzyła jeszcze większe horyzonty przed kolejowym inwestorem. W ramach prowadzonej przez PKP S.A. akcji pozyskania tych środków, Oddział z Krakowa wdrożył w 2009 r. projekty modernizacji dworców w Przeworsku, Łańcucie, Brzesku, Bochni i Krzeszowicach położonych na międzynarodowej linii E-30 Katowice-Przemyśl-Granica Państwa. Opracowano projekty modernizacji, a w najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na realizację robót. Łączna planowana kwota nakładu wynosi ok. 13 mln zł.
W 2011r. przewidywane jest zakończenie modernizacji ww. dworców.
W 2010r. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie opracował programy inwestycyjne na kolejne budynki dworcowe: w Wieliczce, Leżajsku, Oświęcimiu i Zakopanem z przewidzianym okresem wykonania w latach 2011-2012 na łączna kwotę ok. 20 mln zł.
Programy inwestycyjne uzyskały wstępna akceptację Zarządu PKP S.A. co pozwoli na ubieganie się o dotacje budżetowe. Nowoczesna informacja wizualna, możliwość skorzystania z internetu, klimatyzacja, powiększony par-king dla samochodów czy możliwość bezpiecznego zaparkowania roweru to przykładowe elementy zakładanego standardu obsługi pasażerów.
W stosunku do terenów kolejowych w Oświęcimiu, Wieliczce i Zakopanem, na których między innymi położone są dworce kolejowe prowadzony jest proces komunalizacyjny zmierzający do uwłaszczenia samorządów tych miast. PKP S.A. podjęło postępowanie odwoławcze od decyzji Wojewody małopolskiego mając między innymi na uwadze fakt pozyskiwanych środków budżetowych, których jedynym beneficjentem może być PKP S.A.
Podejmujemy w tym temacie rozmowy z Włodarzami miast objętych inwestycjami dworcowymi, proponując również przeznaczenie przebudowanych powierzchni dworców na realizację statutowych działań samorządów.
Autor: (źródło: PKP S.A., 24.05.2010)