Obsługiwane przez Przewozy Regionalne połączenie kolejowe do krakowskich Balic to najszybszy sposób dotarcia z centrum Krakowa do Międzynarodowego Portu Lotniczego. Podróż trwa zaledwie 18 minut, a od 1 lipca 2012 r. z biletem na przejazd do Balic można podróżować w obrębie I strefy aglomeracji krakowskiej bez dodatkowych opłat!
Wakacje to czas podróży – i tych bliższych, i tych dalszych. Wielu turystów podróżujących za granicę wybiera samolot. Aby podróż tym środkiem transportu była naprawdę szybka i wygodna, niezwykle ważne jest skomunikowanie lotniska z centrum miasta. Najszybszym sposobem dotarcia do portu lotniczego w krakowskich Balicach jest podróż pociągiem Przewozów Regionalnych. To nie tylko szybkie, ale również wygodne rozwiązanie. Podróż z krakowskiego Dworca Głównego do położonego w sąsiedztwie lotniska przystanku Kraków Balice trwa zaledwie 18 minut, a nowoczesne szynobusy – w przeciwieństwie do autobusów miejskich i busów – pozwalają na wygodny przewóz dużego bagażu czy sprzętu turystycznego.
Pociągi „Kraków Balice Ekspres” kursują przez cały dzień z częstotliwością co pół godziny, a w godzinach wieczornych co godzinę. Połączenia kolejowe do krakowskiego portu lotniczego bez problemu można znaleźć w umieszczonych na Dworcu Głównym rozkładach jazdy – oznaczone są rozpoznawanym na całym świecie piktogramem z podobizną samolotu. Dla wygody podróżnych pomiędzy przystankiem kolejowym a terminalem kursuje bezpłatny autobus, którego rozkład jest zsynchronizowany z godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów.
Od 1 czerwca 2012 r. obowiązuje nowy cennik opłat za przejazdy pociągami „Kraków Balice Ekspres”, w którym znalazły się atrakcyjne oferty promocyjne. Jedną z nich jest bilet powrotny, umożliwiający dojazd pociągiem do lotniska i powrót w ciągu 30 dniu od daty wyjazdu. Dzięki niemu przejazd w jedną stronę kosztuje tylko 14,5 zł. Przewozy Regionalne przygotowały również specjalną propozycję dla podróżujących w gronie rodziny lub przyjaciół – bilety dla trzech i czterech osób. Dzięki biletom dla małych grup koszt przejazdu jednej osoby, która podróżuje w czteroosobowej grupie, jest o około 25% niższy w porównaniu z ceną czterech biletów jednorazowych.
Od 1 lipca br. Przewozy Regionalne wprowadziły kolejne udogodnienie dla podróżujących do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. Posiadacze biletu na przejazd pociągami „Kraków Balice Ekspres” mogą dojechać z przesiadką do dowolnie wybranej stacji na terenie I strefy aglomeracji krakowskiej. Wprowadzenie tego rozwiązania sprawiło, że aby dojechać np. z domu do portu lotniczego lub z lotniska do hotelu wystarczy jeden bilet!
Rozkład jazdy pociągów na trasie Kraków Główny - Kraków Balice (port lotniczy)
- http://www.przewozyregionalne.pl/img_in//GALERIA/malopolska/142_28.06.12.pdf
Autor: (źródło: Przewozy Regionalne, 02.06.2012)