baner
baner
baner
AKSON MEDIA Sp. z o.o.

Fotogaleria

galeria
Czystość na kolei w Polsce

Sonda

Co twoim zdaniem robi Urząd Transportu Kolei?

Wspiera rozwój kolei
Hamuje rozwój kolei
Nie mam zdania

Newsletter

Zawsze aktualne informacje

Logowanie

Nie masz konta?
Zapomniałeś hasło?
Jesteś tutaj:

Nowe połączenie Gorzowa z Berlinem i Warszawą

Do funkcjonujących od kilku lat połączeń pospiesznych łączących Gorzów z Warszawą, Lublinem przez Bydgoszcz i Warszawę oraz Rzeszowem przez Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków doszedł pociąg, który pozwoli na bezprzesiadkową podróż do najważniejszych miast kraju. Pociąg odjeżdżający z Gorzowa o godzinie 23:31 jedzie do stacji Warszawa Wschodnia przez Bydgoszcz. Odłączane po drodze wagony pozwalają dotrzeć także do Krakowa przez Poznań, Wrocław i Katowice oraz do Gdyni przez Gdańsk i Sopot. Do Trójmiasta jedzie jedynie wagon sypialny. Większy wybór mamy wybierając się na południe, tam jadą wagony sypialne, a także z miejscami leżącymi i siedzącymi.

Dzięki EN „Stanisław Moniuszko” Gorzów wraca również na mapę kolei międzynarodowych. Odzyskujemy bezpośrednie połączenia z Berlinem, w godzinach pozwalających na całodzienne zwiedzanie stolicy Niemiec. Ponadto jeden z wagonów pociągu należy do rosyjskich kolei RŻD łączy Kaliningrad z Berlinem przez Gorzów. Uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Gorzowem a Berlinem stanowi również jeden z celów, jakie stawia przed sobą Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych Linia Kolejowa Berlin – Gorzów – Krzyż, którego Gorzów jest uczestnikiem. Stąd też w organizację uroczystości powitania pierwszego pociągu w Berlinie włączyli się zarówno polscy, jak i niemieccy kooperanci.  

Europa zawitała do nas podwójnie. Dzięki pociągowi Euro Night „Stanisław Moniuszko” nie tylko uzyskaliśmy połączenie kolejowe z dwoma stolicami i kilkoma innymi aglomeracjami. Ważny jest również wysoki standard jazdy oferowany przez organizatora pociągu, czyli PKP Inter City. Od czasu likwidacji gorzowskiej odnogi pociągu ekspresowego „Lubuszanin”, do naszego miasta nie dojeżdżały tzw. pociągi kwalifikowane, np. ekspresy, inter city, itp. Teraz nastąpiła zmiana i to radykalna, gdyż do Gorzowa dojechać można pociągiem wysokiej klasy.  

Inauguracyjny kurs pociągu EN „Stanisław Moniuszko” 14 grudnia został powitany na dworcu Berlin Lichtenberg przez niemiecką orkiestrę. Następnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której m.in. podpisane zostały pamiątkowe tablice kolejowe przez wiceprezydent Gorzowa Urszulę Stolarską, dra Juergena Muracha, przedstawiciela rządu krajowego Berlina, Karla-Heinza Bossana, prezesa EUIG Linia Kolejowa Berlin – Gorzów – Krzyż oraz Bartłomieja Buczka, dyrektora Północnego Zakładu PKP IC S.A.  

- Połączenie to jest dla nas bardzo istotne. Daje ono możliwość wygodnego podróżowania gorzowskim biznesmenom czy studentom. Pozwala też wielu gorzowskim instytucjom unikać konieczności odpowiadania na dość krępujące pytanie: „Jak właściwie można do was dojechać?”. Mamy świadomość, że turysta indywidualny nie przyjedzie do naszego miasta, jeżeli nie będzie miał możliwości komfortowego, bezpośredniego dojazdu – mówi Małgorzata Pera, naczelnik wydziału rozwoju i promocji miasta. Miasto Gorzów zawarło ze spółką PKP IC porozumienie o wzajemnej promocji. - Zakładamy również, że nasza współpraca będzie się rozwijać, a EN „Stanisław Moniuszko” na stałe zagości w rozkładach jazdy, a nie tylko na rok – tłumaczy M. Pera.


Autor: (Urząd Miasta Gorzów Wlkp.)

Jesteś zalogowany jako: Gość
Aktualizacja: 13-02-2018 
Powered by Heuristic
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.