16 września ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego mieszkańcy UE wybierają alternatywne wobec samochodów środki komunikacji - od zbiorowego transportu autobusowego, przez pociągi, rowery i własne siły. Tegoroczną inicjatywę wspiera PKP Intercity.
Jak pokazują badania i doświadczenia użytkowników polskich dróg, Polacy zbyt często korzystają z samochodów w życiu codziennym - jeżdżąc nimi na wakacje, do pracy, szkoły czy po bułki. Co to oznacza dla nas wszystkich? Więcej korków, spóźnień, stresów, a w konsekwencji wypadków na drogach. Dodatkowo Polska staje się krajem o coraz większym zanieczyszczeniu środowiska i wzrastającej liczbie osób z problemami zdrowotnymi spowodowanymi siedzącym trybem życia.
Obchodzony we wrześniu Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, ma na celu uświadomić zagrożenia wynikające z nadmiernego używania samochodów oraz zachęcić do zmiany nawyków transportowych. Kampania organizowana przez Ministerstwo Środowiska, przy wsparciu m.in. PKP Intercity, ma przekonać rodzimych kierowców o zgubnym wpływie na ich życie i stan środowiska naturalnego indywidualnego transportu kołowego. W związku z tym, że kolej, obok transportu rowerowego, należy do najbardziej proekologicznych sposobów podróżowania, PKP Intercity włącza się w akcję pod hasłem "Oszczędź sobie i środowisku”. W ramach akcji na Dworcu Centralnym w Warszawie emitowane są komunikaty dźwiękowe zachęcające do jazdy pociągiem, w Centrach Obsługi Klienta pojawiły się plakaty promujące akcję. PKP Intercity zaproszą również Warszawiaków do swojego stoiska podczas plenerowej imprezy organizowanej przez Ministerstwo Środowiska propagującej zdrowy tryb życia jaka odbędzie się 22 września przy stacji metra Centrum.
Kolej stanowi jedyny środek transportu zbiorowego, który w niewielkim stopniu ingeruje w środowisko naturalne planety. Pociągi zużywają 9-krotnie mniej energii i emitują nawet 30-krotnie mniej zanieczyszczeń niż samochody. Dzięki wprowadzaniu coraz nowocześniejszych technologii, transport szynowy jest również cichszy, szybszy (np. pomiędzy Warszawą i Krakowem, na Centralnej Magistrali Kolejowej pociągi PKP Intercity mogą poruszać się z prędkością 160 km/h) oraz bezpieczniejszy.
W tegorocznej kampanii bierze udział ponad 100 miast z całej Polski, łącząc się z Londynem, Monachium, Madrytem, Budapesztem i tysiącem innych ośrodków europejskich, w największej imprezie na świecie poświęconej zrównoważonemu transportowi.
Co zrobić, aby podróżować mądrzej:
Autor: (źródło: PKP Intercity, 17.09.2010)