Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę inwestycyjną z developerem Trigranit Development Corporation. Umowa otwiera drogę do rozpoczęcia budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro. Obejmie on nowy dworzec kolejowy, parking na 900 samochodów, oraz dworzec autobusowy.
Inwestycja jest przygotowywana przez PKP S.A. od 2007 roku. PKP S.A. wybrała firmę Trigranit w 2009 roku w niezależnych rokowaniach do których przystąpiło siedem firm specjalizujących się inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości.
Umowa określa role obu stron w procesie inwestycyjnym. PKP S.A. wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów, oraz niezbędne pozwolenia i uzgodnienia z samorządem miasta Poznań. Firma Trigranit angażuje niezbędny kapitał finansowy oraz projekt inwestycji uzgodniony z Miastem Poznań.
- Wynegocjowanie umowy w krótkim czasie do duży sukces. Podobne projekty są przygotowywane w innych krajach Europy w ciągu 5-6 lat. Nam udało się osiągnąć ten etap już po 3 latach. Po podpisaniu umowy koncentrujemy się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w I etapie inwestycji. Chcemy rozpocząć prace budowlane wspólnie z developerem w I połowie 2011 roku i zakończyć budowę dworca w II kwartale 2012 roku. To jeden z trzech projektów tego typu prowadzonych przez PKP S.A. Analogiczne inwestycje realizujemy w Katowicach oraz w Sopocie – mówi Paweł Olczyk – Członek Zarządu PKP S.A. Dyrektor Zarządzania Nieruchomościami PKP S.A.
Opis inwestycji
Nowy węzeł komunikacyjny i towarzyszące mu centrum handlowe będą miały powierzchnie 16 tysięcy metrów kwadratowych.
Nowy dworzec kolejowy (7 tysięcy metrów kwadratowych) stanowiący funkcjonalne przedłużenie Centrum Handlowego położony będzie nad torami. Węzęł posiadać będzie trzy poziomy funkcjonalne. Na poziomie gruntu umieszczona została funkcja Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, czyli terminal autobusowy na co najmniej 12 stanowisk autobusów i jednocześnie odbierających pasażerów. Terminal połączony będzie komunikacyjnie z poziomami +1 i +2 Centrum Handlowego i z nowym dworcem kolejowym, którego głównym poziomem służącym obsłudze pasażerów będzie poziom +1. Na poziomie parteru ulokowane będą ponadto biura operatora terminala i kasy biletowe dla autobusów.
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne będzie komunikacyjnie powiązane nowymi elementami układu drogowego z siecią ulic miejskich i będzie dostępne dla pojazdów zarówno na poziomie parteru jak i na poziomie +1 poprzez podjazd z Mostu Dworcowego. Nowy układ drogowy zostanie zaprojektowany zgodnie z potrzebami komunikacyjnymi i wymogami Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Parking służący użytkownikom Centrum Handlowego będzie się składał z ok. 950 miejsc parkingowych ulokowanych na poziomie gruntu pod kolejne etapy inwestycji.
PKP S.A. modernizuje dworce w całej Polsce
Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 20 lat!
Do 2012 roku PKP S.A. wydadzą na ten cel fundusze o wartości ponad 980 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej, fundusze budżetu państwa i środki własne PKP S.A.
Oprócz tego PKP S.A. współpracują z dużymi firmami developerskimi przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu, Sopocie. Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.
Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą. Będą także miejscami spotkań i spędzania wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi, łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi: komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.
Autor: (źródło: PKP S.A., 01.07.2010)