Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały aportem nieruchomości spółce Szybka Kolej Miejska w Trójmieście o wartości 59 mln złotych. Są to grunty oraz zaplecza techniczne. Spółka należy do samorządów Trójmiasta, samorządu województwa pomorskiego i PKP S.A.
Przekazane spółce nieruchomości to
W ramach prywatyzacji, bądź wskutek usamorządowienia, do 2009 roku dokonana została zmiana właścicieli następujących spółek :
Obecnie PKP S.A. prowadzą projekty usamorządowienia i prywatyzacji spółek: Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Intercity, Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, Polskie Koleje Linowe, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku i PKP CARGO. W ramach przygotowań do prywatyzacji, w spółkach Grupy PKP PKP S.A. prowadzą ich restrukturyzację, w zakresie majątkowym, organizacyjnym i produktowym. Prywatyzacja jest jednym z elementów restrukturyzacji Grupy PKP. Jej celem jest, m.in. zapewnienie prywatyzowanym spółkom źródeł finansowania kluczowych inwestycji zapewniających rozwój, pozyskanie know-how i wzrost konkurencyjności. Przychody z prywatyzacji, zgodnie z założeniami strategii rządowych, mają wspierać prywatyzowane spółki w zakresie zdolności inwestycyjnej oraz Grupę PKP w procesie restrukturyzacji. Oprócz tego PKP S.A. przygotowują sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji lub udziałów w kilkunastu innych firmach, takich jak np. Huta Stalowa Wola S.A.. Polskie Koleje Państwowe objęły te pakiety w przeszłości za zadłużenie tych firm wobec przedsiębiorstwa państwowego PKP. W ten sposób PKP S.A. wzięły na siebie ciężar oddłużania przedsiębiorstw bądź spółek państwowych.
Autor: (źródło: PKP S.A., 29.12.2009)