Jak informuje rzecznik ZTM Igor Krajno obecnie jest około 160 kontrolerów. W liczbie tej mieszczą się pracownicy etatowi z ZTM, oraz kontrolerzy zatrudnieni na umowę zlecenie w Pomocniczej Kontroli Biletowej (PKB). Końcem marca ich liczba ma się zwiększyć do 200.
Możliwość zatrudnienia jest jeszcze przed 42 kandydatami. 23 marca zdają oni pisemne i ustne egzaminy. Test obejmuje znajomość przepisów i procedur kontroli. Należy udowodnić umiejętność odpowiedniego reagowania w pewnych sytuacjach, takich jak agresywne zachowanie pasażera.
Zdany egzamin prowadzi do kolejnego etapu – 30-godzinnego stażu. W terenie, pod okiem doświadczonych kontrolerów, sprawdzane są predyspozycje kandydatów.- Podczas procesu rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na cechy charakteru kandydata, takie jak wysoka kultura osobista, asertywność, odporność na stres, a także umiejętności rozładowywania sytuacji konfliktowych. - tłumaczy rzecznik ZTM.
Podania składają zazwyczaj osoby ze średnim wykształceniem. CV przedstawia jednak także wielu studentów. Sporą grupę tworzą policjanci i strażnicy miejscy, szukający dodatkowego zarobku.
W Warszawie w lutym wystawiono gapowiczom 25,3 tys. wezwań do zapłaty, czyli o ponad 3 tys. więcej niż w styczniu i o 7 tys. więcej w porównaniu z lutym ubiegłego roku
Ostatnimi laty wzrosła także ściągalność kar za wystawione wezwania do zapłaty. Krajnow poinformował, że aktualnie egzekwuje się 50 proc., czyli dwukrotnie więcej niż kilka lat temu. Spada za to ilość skarg pod adresem kontrolerów. Ubiegły rok to tylko 200 takich przypadków.
Autor: (źródło: PAP 21-03-2009)