MPK Poznań cały czas współpracuje z Zarządem Dróg Miejskich nad wprowadzaniem kolejnych priorytetów dla tramwajów. Ostatnim efektem tych działań jest uruchomiony w grudniu 2009 r. nowy program sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi / Półwiejska / Górna Wilda. Wcześniej takie rozwiązania zostały wprowadzone na Moście Teatralnym oraz Rondzie Kaponiera, na Rondzie Starołęka, na ul. Grunwaldzkiej i Moście Rocha, w rejonie skrzyżowania ulic Głogowska / Hetmańska oraz na ul Winogrady. W nowym programie uwzględniono:
Powyższa korekta wpłynęła również na poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się w tym rejonie. Bliskość Centrum, Starego Browaru oraz targowisk generuje w tym miejscu bardzo duże potoki ruchu pieszego. Dla pojazdów opuszczających skrzyżowanie pojawiły się migające sygnalizatory, które informują kierowców i motorniczych o tym, że piesi mają w danej chwili zielone światło.
Inteligentne możliwości sygnalizacji
Generalnie możliwość nadawania priorytetów pojazdom komunikacji tramwajowej w Poznaniu była możliwa od momentu rozpoczęcia przez ZDM budowy tzw. inteligentnych sygnalizacji świetlnych. Tramwaj zbliżając się do skrzyżowania jest identyfikowany przez specjalne detektory, które przekazują tę informację do sterownika danej sygnalizacji. Dzięki temu sterownik wiedząc, że nadjeżdża tramwaj może zrealizować jego żądanie w pierwszej kolejności. Pierwszymi takimi skrzyżowaniami były w Poznaniu węzły na Moście Teatralnym oraz rondzie Kaponiera. Do dnia dzisiejszego niemal wszystkie sygnalizacje świetlne wykorzystywane przez poznańskie tramwaje pracują w systemie detekcji. Wiele z nich, ale niestety nie wszystkie, nadają priorytet tramwajom.
Kolejne, komunikacyjne priorytety zostały wprowadzone na rondzie Starołęka. Jak wykazały badania niezależnego Biura Inżynierii Transportu, dzięki tej zmianie punktualność tramwajów w obrębie ronda wzrosła z 84,4% kursów punktualnych w październiku br. do 91,1% kursów punktualnych w listopadzie br., czyli po wprowadzeniu zmian w programie sygnalizacji. Ponadto dzięki współpracy z ZDM udało się praktycznie zlikwidować codzienne korki tramwajowe w rejonie skrzyżowania ulic Głogowska / Hetmańska, które powstawały w godzinach wyjazdów i zjazdów tramwajów do zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej. Po wprowadzeniu korekt do programu sygnalizacji na tym ważnym węźle problem zniknął, a pasażerowie tramwajów linii nr 5, 8 i 14 nie tracą już cennych minut na biletach stojąc w korku przed skrzyżowaniem ulic Głogowska / Hetmańska.
Przykładem z ostatnich dni jest również zmodernizowana ulica Winogrady, na której sygnalizacje świetlne realizują priorytet dla pojazdów komunikacji tramwajowej. Na chwile obecną trwają wprawdzie jeszcze prace nad skoordynowaniem całego ciągu sygnalizacji w ul. Winogrady, ale już kierowcy samochodów mogą odczuć, że tramwaje są tutaj preferowanym środkiem transportu. Doinformowanie potencjalnych kierowców o takiej organizacji ruchu w tym rejonie powinno być niczym innym, jak zaproszeniem do skorzystania z komunikacji tramwajowej.
Innymi przykładami tras tramwajowych objętych priorytetem na skrzyżowaniach jest zmodernizowana w 2003 r. ulica Grunwaldzka oraz oddana do eksploatacji w 2007 r. trasa tramwajowa przez most św. Rocha. Na tej drugiej poznańskie tramwaje posiadają bezwzględny priorytet na skrzyżowaniach objętych sygnalizacją świetlną, co znajduje swoje odzwierciedlenie w szybkości przejazdu tą trasą – odcinek o długości
Autor: (źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, 21.01.2010)