Przewoźnik Przewozy Regionalne, który odpowiada za połączenia regionalne i należy do samorządów województw od 2009 roku zamknął 276 kas na 256 dworcach kolejowych W ostatnim kwartale spółka zamknęła 77 kas. Średnio Przewozy Regionalne zamykają kasę co 31 godzin na którymś z dworców kolejowych. W tej chwili spółka ma już tylko 700 kas na dworcach – o 36% mniej niż jeszcze w 2008 roku.
Od marca 2009 Przewozy Regionalne nie płacą za wynajem powierzchni na dworcach PKP S.A. Zaległości z tego tytułu wynoszą w tej chwili 56 milionów złotych. Od 1 kwietnia tego roku samorządowe Przewozy Regionalne działa ją bez odpowiednich umów na dworcach kolejowych. - PKP S.A – właściciel dworców kolejowych będzie zamykał je tylko wniosek decyzji odpowiednich sądów – mówi Jacek Prześluga – Członek Zarządu PKP S.A. dyr. rewitalizacji dworców kolejowych.
- Przewozy Regionalne w wyniku własnych decyzji zamykają kasy w miejscach gdzie są ich klienci, pasażerowie lokalnych pociągów, we wszystkich województwach. Apelujemy do marszałków województw właścicieli tej spółki, o zainteresowanie się losem setek tysięcy mieszkańców średnich i małych miejscowości, którzy zostają pozbawieni przez Przewozy Regionalne możliwości skorzystania z kas na małych dworcach kolejowych – mówi Jacek Prześluga. Zamykanie kas przez Przewozy Regionalne na małych dworcach oznacza zamknięcie takich dworców dla pasażerów.
Najwięcej kas Przewozy Regionalne zlikwidowały w województwach: Śląskim (32 kasy), i Warmińsko-Mazurskim (35 kas). Więcej w dodatkowych informacji znajduje się w załączonej prezentacji. Przykładowe lokalizacje, gdzie Przewozy Regionalne zamknęły swoje kasy.
Autor: (źródło: PKP S.A., 02.04.2010)