W ciągu kilku ostatnich lat dzierżawca obiektu - firma Burger Bar - stopniowo zwiększał dzierżawioną powierzchnię i rozszerzał swoją działalność. W ten sposób w niezagospodarowanych pomieszczeniach budynku dworca powstał mały bar, ogródek letni aż w końcu wyrosła piękna restauracja w stylu zakopiańskim. Jest to wynik dobrej współpracy właściciela obiektu PKPS.A i pełnego pomysłów, inicjatywy dzierżawcy, który odważył się zainwestować – i osiągnął sukces.
Prowadzona działalność gastronomiczna w niczym nie zakłóca obsługi podróżnych. W niskiej części budynku dworca znajdują się kasy i schludna poczekalnia.
Można dobrze zjeść, miło spędzić czas przy dźwiękach góralskiej kapeli, wsiąść do pociągu „byle jakiego” i - wrócić na dworzec kolejowy w Stalowej Woli do restauracji „Biesiada”.
Przykład Stalowej Woli mówi, że można. Trzeba tylko chcieć. Średnie i małe dworce kolejowe – nie tylko na Podkarpaciu - czekają na kreatywnych inwestorów.
Współpraca z samorządami gmin dotycząca wspólnych modernizacji małych i średnich dworców kolejowych oraz ich przekazywania samorządom trwa od 2006 roku. Małe dworce kolejowe są atrakcyjną ofertą ze względu na swoje położenie w centrach miast, wielofunkcyjność i duże możliwości adaptacji na różne cele: zakłady opieki zdrowotnej, domy kultury, supermarkety, restauracje, posterunki straży miejskiej. Samorządy często wykorzystują grunty kupione od PKP S.A. i sąsiadujące z dworcami. Do tej pory nowych właścicieli znalazło już ponad sto dworców kolejowych.
W całym kraju PKP S.A. dysponuje ponad dwoma tysiącami małych i średnich dworców kolejowych. Spółka oferuje je podmiotom prywatnym oraz instytucjonalnym. Ze swoimi partnerami PKP S.A. kontaktuje się i prowadzi negocjacje poprzez jedenaście jednostek regionalnych – Oddziały Gospodarowania Nieruchomościami. Informacje o oddziałach można znaleźć na stronie: www.pkp-nieruchomosci.pl.
Autor: (PKP SA)