Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk 19 października uczestniczył w pierwszym Spotkaniu Ministrów Transportu ASEM, które odbyło się w Wilnie. ASEM (Asia Europe Meeting – Spotkanie Azja Europa) to forum współpracy krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów Wschodniej i Południowej Azji.
Celem Spotkania w Wilnie było rozpoczęcie pogłębionej współpracy transportowej pomiędzy członkami ASEM, w tym przyspieszenie rozwoju Euroazjatyckich korytarzy transportowych. W swoim wystąpieniu Minister C. Grabarczyk podkreślił konieczność rozwoju połączeń lądowych pomiędzy Europą a Azją, w szczególności transportu kolejowego.
Oprócz udziału w obradach Spotkania Ministrów Transportu ASEM Minister Cezary Grabarczyk odbył szereg rozmów bilateralnych i wielostronnych, uczestniczył m.in. w spotkaniu ministerialnym na temat projektu priorytetowego „Rail Baltica”. Podczas spotkania uczestnicy przyjęli deklaracje potwierdzającą wolę kontynuowania projektu w obliczu prowadzonego obecnie przeglądu założeń transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.
Minister C. Grabarczyk wspólnie z Ministrem Transportu i Komunikacji Republiki Litewskiej Eligijusem Masiulisem podpisał umowę pomiędzy rządem Rzeczpospolitej Polskiej i rządem Republiki Litewskiej o współpracy w morskim i lotniczym poszukiwaniu i ratownictwie.
Minister Grabarczyk spotkał się także z Ministrem Transportu Chińskiej Republiki Ludowej, Li Shenglinem. Podczas spotkania omówiono najbardziej istotne elementy polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie transportu i infrastruktury.
Odbyły się również spotkania z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i Komisarzem ds. Transportu, Antonio Tajanim oraz z Ministrem Transportu Szwecji, Åsą Torstensson. Główne tematy rozmów związane były z toczącą się debatą nad nowymi założeniami polityki transportowej Unii Europejskiej oraz nad nowymi wytycznymi dotyczącymi rozwoju europejskiej sieci transportowej TEN-T. Podczas spotkania z Ministrem Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast Niemiec, Wolfgangiem Tiefensee, podsumowano dotychczasową współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie transportu i przedstawiono najważniejsze zadania dla tej współpracy w przyszłości.
Autor: (źródło: PKP Cargo, 19.10.2009)