Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski wysłał do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka list, w którym zwraca uwagę na sytuację osób niepełnosprawnych na dworcach.
Kochanowski zauważa, że swoboda i bezpieczne poruszanie jest podstawowym obywatelskim prawem w kraju demokratycznym, co dotyczy oczywiście również osób niepełnosprawnych.
- Nie ulega wątpliwości, że osoby pozbawione możliwości bezpiecznego przemieszczania się pozostają uzależnione od innych w najbardziej podstawowych aspektach życia. Najpopularniejszym środkiem transportu publicznego na dalekie odległości pozostaje w dalszym ciągu kolej i to z niej najczęściej korzystają osoby niepełnosprawne. Podobną funkcję na terenie miasta stołecznego Warszawa pełni warszawskie metro. Pomimo wielu działań zmierzających do zapewnienia osobom niepełnosprawnym pełnej dostępności dworców i peronów kolejowych, poziom bezpieczeństwa kolei pozostaje wysoce niezadowalający.- pisze rzecznik.
Kochanowski po wypadku niewidomego studenta na stacji metra Warszawa Centrum zaapelował do Prezydent m. st. Warszawy o dostosowanie metra do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Prezydent zwróciła jednak uwagę na brak krajowych regulacji prawnych zapewniających dostępność dworców i przystanków komunikacji publicznej dla tych osób.
Sporządzony w marcu 2008 r. raport Komisji Europejskiej stwierdza, iż nasz kraj jest jednym z czterech nie posiadających norm i przepisów w tym zakresie.
A o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa osobom niepełnosprawnym mówi decyzja Komisji Europejskiej nr 2008/164/WE z dnia 21 grudnia 2007 r. dotycząca technicznej specyfikacji interoperacyjności w zakresie aspektu "Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się" transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych i transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości (Dz.U. UE.L.08.64.72).
- Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że w kierowanym przez Pana resorcie toczą się aktualnie prace nad wprowadzeniem stosownych regulacji dotyczących zasad dostosowania peronów i stacji kolejowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W związku z powyższym, działając na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2001, Nr 14, poz.147 ze zm.), zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji o etapie na jakim znajdują się obecnie prace nad stosownym projektem oraz o przewidywanym terminie ich zakończenia. – czytamy w liście.
Autor: (źródło: RPO, 04.06.2009)