1 maja rusza kolejna edycja Warszawskich Linii Turystycznych. Po Wiśle znów będą pływały statki a po Starym Mieście jeździły konne omnibusy. Sezon potrwa do 12 września. Dzięki atrakcyjnej ofercie powinien być równie udany jak poprzedni, kiedy ze wszystkich zaoferowanych środków transportu skorzystało łącznie 60 tys. osób.
Poprzedni sezon letnich linii turystycznych należał do bardzo udanych. Z przejażdżek konnymi omnibusami, rejsów tramwaju wodnego po Wiśle i wycieczek statkiem nad Zalew Zegrzyński skorzystało prawie 30 tysięcy osób. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także promy.
Atrakcją okazały się zwłaszcza weekendowe wycieczki do Serocka. Bilety na sobotnie i niedzielne rejsy „Generała Kutrzeby” rozchodziły się błyskawicznie a ZTM, ze względu na zainteresowanie pasażerów, uruchomił dodatkowe piątkowe kursy statkiem „Zefir”. Wyprawy do Serocka były doskonała okazją do podziwiania mazowieckich pejzaży i fotografowania ciekawych obiektów, np. śluzy na Kanale Żerańskim, tanecznych zabaw przy muzyce i wypoczynku na plaży podczas postoju w Serocku. Ogółem w poprzednim sezonie w rejsach na Zalew Zegrzyński wzięło udział ponad 2 tysiące osób.
Ponad 21 tysięcy pasażerów przewiózł natomiast tramwaj „Wars” pływający po Wiśle pomiędzy Podzamczem, Mostem Poniatowskiego, Cyplem Czerniakowskim i Cytadelą. Największym zainteresowaniem cieszyły się weekendowe rejsy, podczas których pasażerowie mogli posłuchać koncertów (w ramach festiwalu „Sztuka nad Wisłą”) oraz opowieści przewodnika-varsavianisty o historii i architekturze stolicy. Tramwaj wodny był także areną pleneru fotograficznego - Photo Day 3.0, który przyciągnął blisko stu miłośników fotografowania. Największym zainteresowaniem cieszyły się rejsy w weekendy, w których wzięła udział blisko połowa (47 proc.) wszystkich uczestników.
Dużym udogodnieniem okazały się również promy łączące brzegi Wisły na wysokości Podzamcza, Cypla Czerniakowskiego i Łomianek. Z przepraw masowo korzystali rowerzyści, z myślą o których na każdym z promów zamontowane zostały stojaki na rowery. Ogółem z przepraw między brzegami Wisły skorzystało blisko 30 tys. osób.
Na wycieczki konnymi omnibusami po Starówce wybrało się prawie 7 tysięcy turystów i warszawiaków a z przejażdżek najczęściej korzystały całe rodziny.
Oprócz tego pasażerowie chętnie korzystali z linii tramwajowej „T”, obsługiwanej zabytkowymi wagonami z okresu przedwojennego oraz z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku oraz autobusowej linii 100, której trasa przebiegała w pobliżu zabytków, muzeów, pomników i innych ciekawych miejsc w Warszawie.
Autor: (źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, 23.04.2010)