Meeting z przedstawicielami kolei ma się odbyć 24 kwietnia w Warszawie.
W licznych interpelacjach radni żądają poprawy wyglądu obskurnego budynku PKP. „Wydajemy ogromne pieniądze na promocję miasta, a mamy dworzec, który zniechęca do przyjazdu. Nie ma olsztyniaka, który byłby innego zdania" – fragment jednej z wypowiedzi.
Jako tako prezentuje się jedynie dworcowa toaleta. Firma Pawła Łukaszewskiego wydzierżawiła to pomieszczenie. Unowocześnienie kosztowało ok. 500 tys. zł. Właściciel będzie czerpał zysk przez 10 lat, a podróżni będą mieć luksusowe warunki.
Uważa się, że zła kondycja dworca wynika z tego, iż miejscem administruje kilka niezależnych od siebie kolejowych spółek. Za kasy biletowe i rozkłady jazdy odpowiedzialne są Przewozy Regionalne. Handlowcy natomiast dzierżawią od kolejowej spółki zajmującej się nieruchomościami dworcową przestrzeń. W kwestiach nieruchomości Olsztyn podlega pod Gdańsk, ale najważniejsze decyzje dotyczące zmian na dworcu podejmowane są w Warszawie. Nie łatwo się w tym rozeznać. Już dawno odbywały się rozmowy na temat remontu dworca, niestety spaliły na panewce. Władz miejskie i kolejarze oskarżali się nawzajem, że to przez drugą stronę nie ma remontu.
Podjęto jednak kolejną próbę rozwiązania problemu. Urzędnicy zapowiadają, że olsztynianie dostaną nowy dworzec. "Mam nadzieję, że na spotkaniu zaaranżowanym przez wojewodę z PKP, ustalimy, co dalej z dworcem kolejowym" - napisał prezydent Piotr Grzymowicz na swoim internetowym blogu.
Kolej chciała, aby renowacja dworca polegała na corocznym przeznaczaniu niewielkich sum na remont budynku, ale ratusz się temu sprzeciwił. - Chcąc odnowić budynek dworca, musimy znaleźć prywatnego przedsiębiorcę, któremu damy okazję zarobienia pieniędzy To można osiągnąć przygotowując odpowiedni, szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Nie możemy jednak nikogo uszczęśliwiać na siłę zapisami w dokumencie, dlatego musimy skonfrontować je z władzami kolei. Stąd nasze spotkanie w Warszawie. – uważa Piotr Grzymowicz.
Autor: (źródło: Grzegorz Szydłowski, Gazeta Wyborcza Olsztyn, 14.04.2009)