16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego głównym celem jest promocja proekologicznych rozwiązań w transporcie i komunikacji zbiorowej. W ramach ETZT, 22 września obchodzony będzie też Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bezpłatnie!
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest od 2002 roku. Jego inicjatorem była Komisja Europejska. Co roku, przy okazji obchodów ETZT, jego organizatorzy, organizacje pozarządowe oraz media, przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka, promują proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa i komunikację zbiorową.
22 września wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli komunikacją miejską w Warszawie podróżować bezpłatnie. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.
To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Żeby umożliwić posiadaczom dowodów rejestracyjnych dostanie się do metra, na wszystkich stacjach, skrajne bramki biletowe będą otwarte. Zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami.
Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku z tej oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275. W roku ubiegłym liczba kierowców, którzy zdecydowali się na pozostawienie swoich ukochanych „czterech kółek” w garażach doszła prawie do 500. Dzięki temu, choć uprzykrzające życie korki nie zniknęły z ulic, było na nich o ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument za tym, że takie działania są jak najbardziej potrzebne. Liczymy, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Warszawie odbędą się także jubileuszowe, dziesiąte Dni Transportu Publicznego. Z okazji jubileuszu uhonorowane zostaną osoby i instytucje, które swoimi działaniami przyczyniają się do popularyzacji transportu zbiorowego w aglomeracji warszawskiej. Wszyscy wyróżnieni otrzymają pamiątkowe statuetki i dyplomy. Wyróżnień będzie 16. Wczoraj zaprezentowaliśmy sylwetki wyróżnionych naukowców z Politechniki Warszawskiej. Dziś przedstawiamy kolejnych wyróżnionych – miłośników komunikacji.
Robert Człapiński – prezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, współtwórca Dni Transportu Publicznego. Zostanie wyróżniony za wieloletnią pracę przy organizacji imprezy, za zaangażowanie w tworzenie kolekcji zabytkowych autobusów a także komunikacyjnej obsługi warszawskiej Nocy Muzeów.
Michał Kiembrowski – skarbnik KMKM, wielki miłośnik tramwajów. Uhonorowany zostanie za utrwalanie historii tramwajów oraz za sprowadzenie do Warszawy unikatowego tramwaju typu 102N.
Jacek Poniewierski – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej, pomysłodawca Dni Transportu Publicznego. Zostanie wyróżniony za pracę przy organizacji kolejnych edycji DTP a także za popularyzację transportu szynowego.
Dariusz Walczak – wieloletni prezes KMKM. Jest twórcą największej w Polsce kolekcji zabytkowych tramwajów. Jego sukcesem jest również odrestaurowanie zabytkowego wagonu typu A, który pochodzi z początków ubiegłego stulecia.
Marcin Żabicki – wiceprezes KMKM, pomysłodawca międzynarodowego Zlotu Ogórków. Uhonorowany zostanie za tworzenie kolekcji zabytkowych autobusów oraz za wzbogacenie jej o unikatowy autobus marki Chausson.
Autor: (źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, 13.09.2011)