baner
baner
baner
AARSLEFF Sp. z o.o.

Fotogaleria

galeria
Czystość na kolei w Polsce

Sonda

Co twoim zdaniem robi Urząd Transportu Kolei?

Wspiera rozwój kolei
Hamuje rozwój kolei
Nie mam zdania

Newsletter

Zawsze aktualne informacje

Logowanie

Nie masz konta?
Zapomniałeś hasło?
Jesteś tutaj:

Zwrot VAT dla podróżnych nie tylko w gotówce

Krajowa Izba Gospodarcza popiera propozycję Komisji „Przyjazne Państwo”, zawartą w komisyjnym  projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która dostosowuje formy zwrotu podatku VAT podróżnym do praktyk obrotu gospodarczego i nowoczesnych form rozliczeń finansowych.

W obowiązującym stanie prawnym podróżny może otrzymać zwrot podatku, zapłaconego przy zakupie towarów w polskim sklepie, wyłącznie w gotówce w polskich złotych. Usługa „tax free for tourists” jest skierowana do uprawnionych podróżnych spoza Wspólnoty. W celu uzyskania zwrotu zapłaconego podatku, jeśli sklep sam dokonuje zwrotu (bez firmy pośredniczącej), podróżny musi nie później niż w ciągu 6-ciu miesięcy (sklep może skrócić ten okres) od dnia zakupu wrócić do Polski i udać się do sklepu, w którym dokonał zakupu. Dla uprawnionych podróżnych spoza UE, taki wymóg jest w praktyce niewykonalny.

KIG popiera, zmianę brzmienia art. 127 ust 5 ustawy, która skutkuje możliwością dokonywania zwrotu podatku VAT przez sprzedawców oraz przez podmioty pośredniczące bez narzucania w drodze ustawy formy wypłaty oraz miejsca jej dokonania. Należy zgodzić się z inicjatorami nowelizacji, że rozszerzenie możliwości dopuszczalnych form wypłat o formy bezgotówkowe jest naturalną konsekwencją postępu technologicznego w zakresie rozliczeń finansowych i potrzeby dostępności tych form wypłat dla podróżnych. Takie możliwości dopuszczalne są we wszystkich krajach UE, w których prawo dopuszcza możliwość zwrotu podatku podróżnym, z wyłączeniem Polski.


Autor: (źródło: Krajowa Izba Gospodarcza, 28.04.2010)

Jesteś zalogowany jako: Gość
Aktualizacja: 13-02-2018 
Powered by Heuristic
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.