Co hamuje intermodal?

Kontener jak VIP

Aby szeroko rozumiany transport intermodalny mógł dorównać udziałowi jaki ma w innych krajach europejskich i mieć szanse przebić się w Polsce przez magiczny próg 20%, niezbędne jest szybkie i zdecydowanie przełamanie barier organizacyjnych i proceduralnych jakie go od wielu lat duszą. Mimo szczytnych haseł, nadal brak jest jasnych i czytelnych instrumentów prawno-finansowych, zachęcających do inwestowania w rozwój transportu intermodalnego, którego rozwój mógłby stać się w naszych warunkach prawdziwym kołem zamachowym dla gospodarki i przedsiębiorstw kolejowych.

Niestety politycy i decydenci traktują kolejowe przewozy intermodalne (głównie kontenerowe), jak zwykłe przewozy towarów, wedle zasady „towar może poczekać!”, w ogóle nie widząc różnicy między przewozem kontenerów, a np. węglem czy kamieniem.

Dla kolejarzy to jedno i to samo – ładunek, który może spokojnie sobie poczekać, bo przecież nie krzyczy i nie pisze skarg jak upierdliwy pasażer. Jest w tym sporo racji, bo klient do którego ładunek przewożony koleją nie dotarł na czas nie będzie się awanturował, wydzwaniał po lokalnych politykach i mediach, tylko najzwyczajniej w świecie następnym razem zleci jego przewóz transportem samochodowym. W dodatku logistyk zabłyśnie u swego szefa rekomendując likwidację bocznicy, o ile jeszcze istnieje, i zamianę jej na parking dla samochodów firmowych i tirów. Może za taki wniosek racjonalizatorski otrzyma nawet jakąś premię, a sam się uwolni od „butnych, marudnych i niesłownych kolejarzy”.

Dlatego, aby stworzyć warunki do przeniesienia ładunków na kolej, już tych nie masowych, ale tych rozproszonych, nadawanych na paletach lub kontenerach niezbędna jest zmiana filozofii wszystkich kolejarzy i patrzenie na ładunki w kontenerach jak na pasażera pociągu kwalifikowanego – jak na VIP-a.

Pociąg kontenerowy to zazwyczaj 60-80 różnych kontenerów, od 60-80 różnych nadawców, przewożonych do 60-80 różnych miejsc, które tylko na chwilę spotkały się na platformach pociągu. Podobnie jak biznesmeni śpieszą się na określoną godzinę na spotkanie, tak kontenery najczęściej muszą zdążyć na określony statek w porcie, by móc potem dalej w ustalonym czasie dotrzeć do klienta na drugim końcu świata, przeładowując się po drodze w kilku portach. A przecież statek nie czeka na kontenery, które nie dotarły na czas. Opóźnienie przyjazdu pociągu kontenerowego czasem tylko o kilka godzin, w stosunku do planu przewoźnika, może opóźnić dotarcie do finalnego klienta nawet o kilka dni oraz konieczność kosztownego przebukowywania na kolejne statki przez spedytora.

Nie dziwi wiec fakt, iż dla operatorów logistycznych w wyborze przewoźnika kolejowego czy drogowego ogromną rolę odgrywa stabilność i przewidywalność terminu dojazdu która niejednokrotnie jest ważniejsza niż cena przewozu.

Tylko patrząc z takiej perspektywy, i uwzględniając powyższe argumenty, kolejarze będą w stanie zrozumieć spedytorów intermodalnych i ich klientów i stworzyć dla nich dogodne warunki do przeniesienia swoich ładunków z dróg na kolej.

 

 • Dodaj link do:
 • Logowanie
  Formularz logowania
 • Polecamy
  • Prefabrykowane elementy infrastruktury kolejowej BETONFERTIGTEILE

   Wykorzystanie modułowych konstrukcji infrastrukturalnych, wykonywanych głównie z żelbetonu w specjalistycznych zakładach i dowożonych bezpośrednio na plac budowy dokładnie w czasie zaplanowanego ich montażu, mogłoby znacząco wpłynąć na skrócenie czasu realizacji wielu inwestycji. Natomiast skrócenie czasu remontu czy modernizacji bezpośrednio przekłada się na krótszy czas zamknięć torowych, a więc ogranicza straty u przewoźników.

   Więcej
  • Procedura SMS-PW-17 narzędzie systemu bezpieczeństwa czy regulacji rynku?

   Procedura SMS-PW-17 została utworzona jako integralny element Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem narodowego zarządcy infrastruktury do wdrożenia którego był zobowiązany zgodnie z wymaganiami Dyrektywy 2004/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa kolei wspólnotowych oraz Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie kolejowym.

   Więcej
  • Wymagania dla kolejowej infrastruktury usługowej

   Jak się okazuje w projektowaniu i realizacji wielkich inwestycji infrastruktury kolejowej bardzo często zapominamy o tworzeniu obiektów infrastruktury technicznej, niezbędnej do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania, w pełni interpretacyjnej sieci kolejowej.

   Więcej
  • Jak kupować tabor kolejowy?

   Każdy urząd marszałkowski zamawia inne typy pociągów pasażerskich. W efekcie liczba typów i wariantów pojazdów kolejowych, jakie wjechały na tory w ostatnich kilku latach, jest bliska liczbie wszystkich serii lokomotyw, jakie kursowały w powojennej Polsce. Za kilka lat koszty serwisowania takich pociągów mogą samorządom odbić się czkawką.

   Więcej
  • Co hamuje intermodal?

   Transport intermodalny, najczęściej utożsamiany z przewozem kontenerów mógł normalnie się rozwijać, niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków do jego zdrowego rozwoju opartego o szkielet sieci kolejowej sprawne, nowoczesne terminale przeładunkowe.

   Więcej